O‘zbekistonga turistlar oqimi 40 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yilning yanvar oyida O‘zbekistonga jami 950 278 nafar xorijiy turist tashrif buyurgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 271,6 ming nafarga yoki 40 foizga ko‘pdir. Yangi yilning birinchi oyi turizm sohasida sezilarli jonlanish kuzatilganini ko‘rsatmoqda.
Eng ko‘p turist kelgan davlatlar ro‘yxati quyidagicha: birinchi o‘rinda Qirg‘iziston (282 798 nafar), ikkinchi o‘rinda Tojikiston (244 373 nafar), uchinchi o‘rinda esa Qozog‘iston (207 858 nafar). Shuningdek, Rossiya (69 070 nafar), Afg‘oniston (43 572 nafar), Turkmaniston (28 150 nafar), Xitoy (25 666 nafar), Turkiya (12 740 nafar), Hindiston (6 095 nafar) va Koreya Respublikasi (3 237 nafar) ham turistlar oqimida yetakchi davlatlar qatoriga kirgan.
Raqamlardan ma’lum bo‘ladiki, asosiy turistlar qo‘shni davlatlardan kelmoqda. Bunga sabab yo‘l yaqinligi va tashriflarning qulayligidir.
Shu bilan birga, uzoq davlatlardan, jumladan, Xitoy, Turkiya, Hindiston va Koreyadan ham turistlar kelayotgani kelgusida turizm geografiyasi kengayishi ehtimolini ko‘rsatadi. Endi asosiy vazifa bu o‘sishni davom ettirishdir.
Turizm sohasida xizmat sifati, infratuzilma va logistika imkoniyatlarini yanada yaxshilash zarur. Agar bu yo‘nalishlarda izchil ish olib borilsa, fevral va mart oylarida ham turistlar soni oshishi kutilmoqda.