2026 yil Ramazon oyi uchun zakot va fitr miqdorlari belgilandi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazi tomonidan 2026 yil Ramazon oyi uchun zakot, fitr sadaqasi va fidya miqdorlari belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga ko‘ra, zakot nisobi 85 gramm oltin qiymatiga teng bo‘lib, bu joriy yilda 100 million so‘mni tashkil etadi. Shunday qilib, ushbu miqdorda boylikka ega bo‘lgan shaxs o‘z mol-mulkining 2,5 foizini zakot sifatida ehtiyojmandlarga berishi lozim.
Fitr sadaqasining miqdori ham aniq belgilangan. Unga ko‘ra, quyidagi mahsulotlar yoki ularning puldagi qiymati fitr sifatida ado etilishi mumkin: taxminan 2 kilogramm bug‘doy (10 000 so‘m), 2 kilogramm bug‘doy uni (12 000 so‘m), 4 kilogramm arpa (20 000 so‘m), 2 kilogramm mayiz (110 000 so‘m) yoki 4 kilogramm xurmo (200 000 so‘m).
Fuqarolar ushbu mahsulotlardan birini yoki uning puldagi qiymatini fitr sadaqasi niyatida Ramazon oyi davomida, hayit namozidan oldin, ehtiyojmandlarga berishlari kerak. Shuningdek, fidya miqdori ham fitr sadaqasiga teng qilib belgilangan.
Fidya beruvchi shaxs yuqoridagi mahsulotlardan birini yoki uning qiymatini fidya sifatida ehson qilishi mumkin. Bu miqdor bir kunlik fidya uchun amal qiladi.
Ushbu ma’lumotlar O‘zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, Ramazon oyida ibodat va sadaqa amallarini to‘g‘ri ado etishda yordam beradi.

Установлены размеры закята и фитра на Рамадан 2026 года
Центр фетв при Духовном управлении мусульман Узбекистана установил размеры закята, фитр-садка и фидьи на месяц Рамадан 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому решению, нисаб закята равен стоимости 85 граммов золота, что в текущем году составляет 100 миллионов сумов. Таким образом, лицо, обладающее таким имуществом, должно отдать 2,5% своего имущества в виде закята нуждающимся.
Размер фитр-садки также точно определён. Согласно ему, в качестве фитр-садки можно отдать следующие продукты или их денежный эквивалент: примерно 2 килограмма пшеницы (10 000 сумов), 2 килограмма пшеничной муки (12 000 сумов), 4 килограмма ячменя (20 000 сумов), 2 килограмма изюма (110 000 сумов) или 4 килограмма фиников (200 000 сумов).
Граждане должны в течение месяца Рамадан, до праздничной молитвы, отдать один из этих продуктов или его денежный эквивалент в качестве фитр-садки нуждающимся. Также размер фидьи установлен равным размеру фитр-садки.
Лицо, дающее фидью, может пожертвовать один из указанных продуктов или их стоимость в качестве фидьи. Эта сумма действует на один день фидьи.
Эти данные утверждены Духовным управлением мусульман Узбекистана и помогут правильно совершать обряды и благотворительные действия в месяц Рамадан.