O‘zbekistonda elektromobillar uchun yangi imtiyozlar joriy etiladi
O‘zbekistonda elektromobillar infratuzilmasini rivojlantirish va ekologik toza transport vositalarini rag‘batlantirish maqsadida yangi chora-tadbirlar belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026 yilgi davlat dasturida bu borada bir qator vazifalar aniqlab berilgan. Jumladan, quvvatlash stansiyalaridagi xizmat narxlarini arzonlashtirish, elektromobilda taksi faoliyati bilan shug‘ullanuvchilarga imtiyozlar yaratish hamda ekologik tashabbuslarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Elektromobillarni quvvatlash stansiyalarida 1 kWh elektr energiyasi uchun narxning 300 so‘mdan oshgan qismi davlat budjeti hisobidan qoplanadi. Bu tartib 2026 yil 1 maydan kuchga kiradi.
Mazkur qaror quvvatlash xizmatini aholiga arzonroq qilish va stansiyalardan foydalanishni kengaytirishga qaratilgan. Shuningdek, 2026 yil 1 martdan boshlab elektromobilda taksi faoliyatini amalga oshirayotgan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun bir qancha imtiyozlar joriy etiladi.
Ular ijtimoiy soliqdan 10 foizgacha chegirma olishadi, davlatga qarashli avtoturargohlarda 30 daqiqagacha bepul turish imkoniyatiga ega bo‘lishadi. Shuningdek, qoidabuzarlik va yo‘l-transport hodisasi sodir etmasdan 1 million kilometr masofada xizmat ko‘rsatgan fuqarolarga “Tabiat himoyachisi” ko‘krak nishoni topshiriladi.
Quvvatlash stansiyalari uchun yer maydonlari auksionda bozor narxidan ikki barobar arzon boshlang‘ich narxda sotiladi. Bu esa stansiyalar sonini ko‘paytirish va infratuzilmani rivojlantirishga yordam beradi.
Dastur doirasida ekologik tashabbuslar ham ko‘zda tutilgan. Xususan, mamlakatda 14 ta botanika va dendrologiya bog‘i hamda 20 ta soyali sayr ko‘chalari tashkil etiladi.
Shuningdek, xorijiy tajriba asosida sun’iy yomg‘ir yog‘dirish texnologiyasi bo‘yicha pilot loyiha ishlab chiqilishi rejalashtirilgan. Xulosa qilib aytganda, 2026 yilda elektromobillar va ularning infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha qator muhim qadamlar tashlanadi.
Bu nafaqat transport sohasida, balki ekologik muhitni yaxshilashda ham katta ahamiyatga ega bo‘ladi.