Saudiya Arabistoni Ramazon boshlanishi uchun hilolni kuzatadi
Bu sana 1447 hijriy yil Sha’bon oyining 29-kuniga to‘g‘ri keladi. Ushbu kuzatuv orqali Ramazon oyining kirishi rasman tasdiqlanishi mumkin bo‘ladi.
Sudning ma’lumotiga ko‘ra, kimki hilolni oddiy ko‘z bilan yoki durbin yordamida ko‘rsa, bu haqda eng yaqin sudga xabar berishi lozim. Guvohlikni rasmiylashtirish uchun tegishli markazlar orqali sud bilan bog‘lanish tavsiya qilinmoqda.
Ramazon oyining aniq boshlanish sanasi hilolning kuzatilishiga bog‘liq. Agar hilol 17 fevral kuni kechqurun ko‘rinsa, Ramazon oyining birinchi kuni 18 fevralga to‘g‘ri keladi.
Aks holda, Ramazon boshlanishi bir kun keyinga, ya’ni 19 fevralga surilishi mumkin. Xulosa qilib aytganda, Ramazon oyining kirishi haqida yakuniy qaror hilolning ko‘rinishi bilan bog‘liq bo‘ladi.
Shuning uchun kechki payt beriladigan rasmiy xabarlarni kuzatib borish tavsiya qilinadi. Ramazon oyi muqaddas oy bo‘lib, uning boshlanishi musulmonlar uchun alohida ahamiyatga ega.

Саудовская Аравия наблюдает за новым месяцем для начала Рамадана
Верховный суд Саудовской Аравии призвал во вторник вечером 17 февраля 2026 года наблюдать за полумесяцем, чтобы определить начало месяца Рамадан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта дата соответствует 29-му дню месяца Шаабан 1447 года по хиджре. Благодаря этому наблюдению можно официально подтвердить наступление месяца Рамадан.
По информации суда, тот, кто увидит полумесяц невооружённым глазом или с помощью телескопа, должен сообщить об этом в ближайший суд. Для оформления свидетельства рекомендуется связаться с судом через соответствующие центры.
Точная дата начала месяца Рамадан зависит от наблюдения полумесяца. Если полумесяц будет виден вечером 17 февраля, первый день Рамадана наступит 18 февраля.
В противном случае начало Рамадана может быть отложено на один день, то есть на 19 февраля. В итоге окончательное решение о начале месяца Рамадан будет зависеть от появления полумесяца.
Поэтому рекомендуется следить за официальными сообщениями, которые будут публиковаться вечером. Месяц Рамадан является священным месяцем и его начало имеет особое значение для мусульман.