18-fevralda O‘zbekistonda havo iliq, lekin shamolli bo‘ladi.
O‘zbekiston Gidrometeorologiya xizmati (O‘zgidromet) ma’lumotiga ko‘ra, 18-fevral kuni mamlakat bo‘ylab ob-havo iliqlashadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayrim hududlarda kunduzgi harorat 25 darajagacha ko‘tarilishi kutilmoqda. Yog‘ingarchilik deyarli kuzatilmaydi, osmon esa o‘zgaruvchan bo‘ladi.
Ammo shamol kuchayishi va tog‘larda xavfli holatlar yuz berishi mumkinligi sababli hushyorlikni saqlash tavsiya etiladi. **Toshkent shahri va viloyati** Poytaxtda havo o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 3–8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 8–10 daraja iliq, kunduzi esa 20–22 daraja atrofida bo‘ladi.
Kunduzgi iliq ob-havo yengil kiyinishga imkon bersa-da, kechqurun sal sovuqroq kiyim kerak bo‘ladi. **Qoraqalpog‘iston va Xorazm** Bu hududlarda ham yog‘ingarchilik ko‘zga tashlanmaydi, lekin shamol kuchayishi mumkin.
Shamolning tezligi 7–12 m/s, ba’zi joylarda esa 20–23 m/s gacha yetishi ehtimol qilinmoqda. Harorat kechasi 3–8 daraja, kunduzi esa 15–20 daraja iliq bo‘ladi.
**Buxoro va Navoiy viloyatlari** Yomg‘ir kutilmaydi, ammo ayrim hududlarda tuman tushishi ehtimoli bor. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda, ba’zan 20–23 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Kechasi harorat 8–13 daraja, kunduzi esa 20–25 daraja iliqlik kuzatiladi. **Sirdaryo, Jizzax, Samarqand va Toshkent viloyatlari** Bu hududlarda ham ob-havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda bo‘ladi.
Kechasi harorat 8–13 daraja, kunduzi esa 20–25 daraja iliq bo‘ladi. **Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari** Hududlarda bahoriy kayfiyat hukm suradi.
Osmon o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi.
Kechasi harorat 8–13 daraja, kunduzi esa 20–25 daraja iliqlik bo‘ladi. **Farg‘ona vodiysi** Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 5–10 m/s tezlikda esadi.
Harorat kechasi 5–10 daraja, kunduzi esa 16–21 daraja bo‘ladi. **Tog‘oldi va tog‘li hududlar** Bu hududlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi, biroq ayrim joylarda tuman tushishi mumkin.
Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0–5 daraja, kunduzi esa 10–15 daraja iliq bo‘ladi.
**Ogohlantirish** O‘zbekistonning 9 viloyatida sel-suv toshqini xavfi mavjud. Shuningdek, 17–18-fevral kunlari tog‘li hududlarda qor ko‘chishi ehtimoli borligi haqida ogohlantirish berilgan.
Shu sababli, tog‘li hududlarda ehtiyotkorlikni oshirish tavsiya etiladi. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.