O‘zbekistonda iqtisodiy zonalar soni oshdi
2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda maxsus iqtisodiy zonalar, kichik sanoat zonalari, texnoparklar va klasterlar soni sezilarli darajada oshgani qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Ushbu tuzilmalar iqtisodiyotning infratuzilmasini kengaytirish, yangi loyihalar uchun maydon yaratish, biznes uchun imkoniyatlar ochish va bozorni yangi mahsulot bilan ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hozirgi kunda mamlakatda 31 ta maxsus iqtisodiy zona, 423 ta kichik sanoat zonasi, 32 ta texnopark va 381 ta klaster faoliyat yuritmoqda. Bu tuzilmalar faqat nomigagina tashkil etilmagan, balki ularning har birida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar soni ham aniq.
Masalan, texnoparklarda 3 803 ta, kichik sanoat zonalarida 3 272 ta, maxsus iqtisodiy zonalarda 1 127 ta va klasterlarda 392 ta korxona faoliyat olib bormoqda. Raqamlardan ko‘rinib turibdiki, texnoparklar korxonalar soni bo‘yicha yetakchi o‘rinda turadi.
Bu innovatsiyalar, texnologiyalar va ishlab chiqarishga asoslangan bizneslarning izchil rivojlanayotganidan dalolat beradi. Shuningdek, kichik sanoat zonalarida ham ko‘plab korxonalar faoliyat olib borayotgani hududlarda kichik va o‘rta biznes rivojlanayotganini ko‘rsatadi.
Ushbu iqtisodiy tuzilmalar aholiga yangi ish o‘rinlari yaratishda, mahalliy mahsulot ishlab chiqarishni kengaytirishda, eksport salohiyatini oshirishda va davlat byudjetiga soliq tushumlarini ko‘paytirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Eng asosiysi, raqobat muhiti shakllanib, bu xizmat sifati va mahsulot hajmini oshirishga xizmat qiladi.
Mazkur ma’lumotlar Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan. Endi asosiy vazifa ushbu tuzilmalar faqat son jihatidan emas, balki natija ko‘rsatkichlari bo‘yicha ham sezilarli o‘zgarishlarga erishishi lozim.

В Узбекистане увеличилось количество экономических зон
По состоянию на 1 января 2026 года в Узбекистане отмечено значительное увеличение количества специальных экономических зон, малых промышленных зон, технопарков и кластеров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Национальном статистическом комитете. Эти структуры служат расширению инфраструктуры экономики, созданию площадок для новых проектов, открытию возможностей для бизнеса и обеспечению рынка новой продукцией.
Согласно официальным данным, в настоящее время в стране функционируют 31 специальная экономическая зона, 423 малых промышленных зон, 32 технопарка и 381 кластер. Эти структуры созданы не только номинально, но и в каждой из них точно известно количество действующих предприятий.
Например, в технопарках работают 3 803 предприятия, в малых промышленных зонах — 3 272, в специальных экономических зонах — 1 127 и в кластерах — 392 предприятия. Из цифр видно, что технопарки занимают лидирующее положение по количеству предприятий.
Это свидетельствует о последовательном развитии бизнеса, основанного на инновациях, технологиях и производстве. Кроме того, большое количество предприятий в малых промышленных зонах показывает развитие малого и среднего бизнеса в регионах.
Эти экономические структуры имеют важное значение для создания новых рабочих мест, расширения производства местной продукции, увеличения экспортного потенциала и роста налоговых поступлений в государственный бюджет. Главное, что формируется конкурентная среда, способствующая улучшению качества услуг и увеличению объёмов продукции.
Данные сведения опубликованы Национальным статистическим комитетом. Теперь основная задача — добиться значительных изменений не только в количественном, но и в качественном выражении результатов деятельности этих структур.