O‘zbekistonda iqtisodiy zonalar soni oshdi
2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda maxsus iqtisodiy zonalar, kichik sanoat zonalari, texnoparklar va klasterlar soni sezilarli darajada oshgani qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Ushbu tuzilmalar iqtisodiyotning infratuzilmasini kengaytirish, yangi loyihalar uchun maydon yaratish, biznes uchun imkoniyatlar ochish va bozorni yangi mahsulot bilan ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hozirgi kunda mamlakatda 31 ta maxsus iqtisodiy zona, 423 ta kichik sanoat zonasi, 32 ta texnopark va 381 ta klaster faoliyat yuritmoqda. Bu tuzilmalar faqat nomigagina tashkil etilmagan, balki ularning har birida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar soni ham aniq.
Masalan, texnoparklarda 3 803 ta, kichik sanoat zonalarida 3 272 ta, maxsus iqtisodiy zonalarda 1 127 ta va klasterlarda 392 ta korxona faoliyat olib bormoqda. Raqamlardan ko‘rinib turibdiki, texnoparklar korxonalar soni bo‘yicha yetakchi o‘rinda turadi.
Bu innovatsiyalar, texnologiyalar va ishlab chiqarishga asoslangan bizneslarning izchil rivojlanayotganidan dalolat beradi. Shuningdek, kichik sanoat zonalarida ham ko‘plab korxonalar faoliyat olib borayotgani hududlarda kichik va o‘rta biznes rivojlanayotganini ko‘rsatadi.
Ushbu iqtisodiy tuzilmalar aholiga yangi ish o‘rinlari yaratishda, mahalliy mahsulot ishlab chiqarishni kengaytirishda, eksport salohiyatini oshirishda va davlat byudjetiga soliq tushumlarini ko‘paytirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Eng asosiysi, raqobat muhiti shakllanib, bu xizmat sifati va mahsulot hajmini oshirishga xizmat qiladi.
Mazkur ma’lumotlar Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan. Endi asosiy vazifa ushbu tuzilmalar faqat son jihatidan emas, balki natija ko‘rsatkichlari bo‘yicha ham sezilarli o‘zgarishlarga erishishi lozim.
Iqtisodiyotning haqiqiy rivojlanishi esa har bir fuqaroning hayotida sezilishi kerak.