Shavkat Mirziyoyev AQSHga tashrifini boshladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan amaliy tashrif doirasida AQSHga yetib bordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarini Endryus aviabazasida AQSH–O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm, Missisipi shtati Milliy gvardiyasi birlashgan shtabi qo‘mondoni Jeyms Xenkins va boshqa rasmiylar kutib olishdi. Shuningdek, Vashington shahrida Prezident uchun ajratilgan qarorgohda mehmonlarni Paolo Zampolli qarshi olgani ma’lum qilindi.
Tashrifning asosiy maqsadlaridan biri Tinchlik kengashining birinchi sammitida ishtirok etishdir. Bundan tashqari, sammit doirasida bir qator ishbilarmonlik uchrashuvlari o‘tkazilishi va iqtisodiy hamkorlik hamda investitsiya masalalarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
Ushbu tashrif oddiy protokol doirasidagi safar emas, balki muhim uchrashuvlar va kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilashga qaratilgan. Tashrif natijalari bo‘yicha qanday aniq kelishuvlarga erishilishi va yangi loyihalar boshlanganini kuzatish qiziqarli bo‘ladi.

Шавкат Мирзиёев начал визит в США
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл в США с рабочим визитом вместе с супругой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Главу государства на авиабазе Эндрюс встретили председатель Торговой палаты США-Узбекистан Кэролин Лемм, командующий объединённым штабом Национальной гвардии штата Миссисипи Джеймс Хенкинс и другие официальные лица. Также сообщается, что в резиденции, выделенной для Президента в Вашингтоне, гостей встретил Паоло Замполли.
Одной из основных целей визита является участие в первом саммите Совета по безопасности. Кроме того, в рамках саммита планируется проведение ряда деловых встреч и обсуждение вопросов экономического сотрудничества и инвестиций.
Этот визит не является обычной протокольной поездкой, а направлен на проведение важных встреч и определение направлений будущего сотрудничества. Будет интересно наблюдать, каких конкретных соглашений удастся достичь и какие новые проекты будут запущены по итогам визита.