Shavkat Mirziyoyev AQSHga tashrifini boshladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan amaliy tashrif doirasida AQSHga yetib bordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarini Endryus aviabazasida AQSH–O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm, Missisipi shtati Milliy gvardiyasi birlashgan shtabi qo‘mondoni Jeyms Xenkins va boshqa rasmiylar kutib olishdi. Shuningdek, Vashington shahrida Prezident uchun ajratilgan qarorgohda mehmonlarni Paolo Zampolli qarshi olgani ma’lum qilindi.
Tashrifning asosiy maqsadlaridan biri Tinchlik kengashining birinchi sammitida ishtirok etishdir. Bundan tashqari, sammit doirasida bir qator ishbilarmonlik uchrashuvlari o‘tkazilishi va iqtisodiy hamkorlik hamda investitsiya masalalarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
Ushbu tashrif oddiy protokol doirasidagi safar emas, balki muhim uchrashuvlar va kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilashga qaratilgan. Tashrif natijalari bo‘yicha qanday aniq kelishuvlarga erishilishi va yangi loyihalar boshlanganini kuzatish qiziqarli bo‘ladi.