Dorilar sifati qat’iy nazorat ostida bo‘ladi
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi dori vositalarining sifati va xavfsizligini ta’minlash maqsadida yangi tartibni joriy etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda har bir preparat bozorga chiqishidan avval uning tarkibi va davolash xususiyatlari sinchkovlik bilan o‘rganiladi. Bu jarayon dori vositalarining samaradorligini oshirishga va aholiga sifatli mahsulot yetkazib berishga qaratilgan.
Yangi nizomga ko‘ra, dorilarning samaradorligini baholash uchun Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mas’ul etib belgilandi. Jarayonda kamida 40 nafar mustaqil ekspertdan iborat Ilmiy komissiya ishtirok etadi.
Ekspertlarga qo‘yiladigan talablar juda yuqori: ular tibbiyot yoki farmatsevtika fanlari bo‘yicha ilmiy darajaga ega bo‘lishi, sohada kamida 10 yillik amaliy tajribaga ega bo‘lishi va ilmiy-amaliy markazlarda faoliyat yuritishi kerak. Komissiya dorilarni uch toifaga ajratadi: samaradorligi isbotlangan preparatlar davlat ro‘yxatidan muammosiz o‘tadi; samaradorligi o‘rganilgan, ammo isbotlanmagan dorilar qayta ekspertizaga yuboriladi; samaradorligi umuman o‘rganilmagan dorilar esa ro‘yxatdan o‘tkazilmaydi.
Yangi tizimning asosiy afzalliklaridan biri — uning shaffofligidir. Ilmiy komissiya qabul qilgan qarorlar va ro‘yxatlar vakolatli organning rasmiy veb-saytida bir ish kuni ichida e’lon qilinadi.
Bu aholiga va shifokorlarga dorilarning haqiqiy samaradorligi haqida aniq ma’lumot olish imkonini beradi. Ushbu islohot sog‘liqni saqlash tizimida ta’siri shubhali dorilarning aylanmasiga chek qo‘yadi va dorixonalarda faqat sifatli mahsulotlarning qolishiga xizmat qiladi.
Shu o‘rinda savol tug‘iladi: bunday qat’iy nazorat dorilar narxiga qanday ta’sir ko‘rsatadi? Manba: zamin.uz.