Davlat bayrog‘i bo‘yicha yangi tartiblar belgilandi
O‘zbekiston davlat bayrog‘i bilan bog‘liq qoidalar va uni namoyish etish tartibi bo‘yicha qonunga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlarning asosiy maqsadi – davlat bayrog‘idan foydalanish bo‘yicha yagona talablarni belgilash va uni butun mamlakat bo‘ylab bir xil tartibda namoyish qilishni ta’minlashdir. Yangi talablar bayroqni qaysi hududda va qanday holatda osish, joylashtirish masalalarini aniq belgilab beradi.
Qonun loyihasida davlat bayrog‘i suverenitet va davlat ramzi sifatida belgilangan tartibda ko‘rsatilishi shartligi ta’kidlanadi. Xususan, bayroqni dastasiz vertikal holatda joylashtirish qoidalari ilk bor aniq-tiniq belgilanmoqda.
Bu esa amaliyotda uchraydigan turli bahslarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Shuningdek, davlat bayrog‘ining sxematik va rangli tasviri, uni dastasiz vertikal ko‘rinishda namoyish qilish shakli ham tasdiqlanadi.
Bu qoida faqat matnda emas, balki rasmiy tasvirda ham standartga aylanadi. Loyihada mahalliy davlat hokimiyati organlari, diplomatik vakolatxonalar va xizmat xonalarida bayroqni joylashtirish bo‘yicha talablar aniqlashtirilgan.
Bayroq ishtirokchilarga to‘siqsiz ko‘rinadigan markaziy joyda turishi, matosi yerga tegmasligi shart. Agar bir nechta bayroq namoyish etilsa, davlat bayrog‘i ustuvor tarzda markaz yoki o‘ng tomonda joylashtirilishi belgilangan.
Ommaviy tadbirlarda esa davlat bayrog‘i safning old qismida joylashtirilishi shart qilib qo‘yiladi. Bundan tashqari, bayroqni boshqa bayroqlardan keyin olib yurish qat’iyan taqiqlanadi.
Bayroqni vertikal holatda devor yoki konstruksiyaga ilib qo‘yishda yangi oy va yulduzlar qismi yuqori o‘ng burchakda joylashishi kerak. Bayroq matosi yerga tegmasligi, teskari ilib qo‘yilmasligi va ustiga buyum qo‘yilmasligi qat’iy talab qilinadi.
Bu orqali bayroq bezak emas, balki davlat ramzi sifatida ko‘rilishi ta’minlanadi. Shuningdek, davlat va jamiyat taraqqiyotiga hissa qo‘shgan shaxslar, harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan taqdirda, davlat bayrog‘ini tobut ustiga yopish tartibi aniq belgilab qo‘yiladi.
Bu davlat tomonidan hurmatning rasmiy ifodasi hisoblanadi. Qonun tashabbuskorlari ushbu o‘zgarishlar davlat ramzlariga hurmatni oshirish, milliy birlikni mustahkamlash va ramzlardan foydalanishda huquqiy barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilishini ta’kidlamoqda.
Shu tariqa, bayroq bilan bog‘liq barcha masalalarda yagona qoida va standartlar joriy etilmoqda. Davlat bayrog‘iga hurmat — bu davlatga, millatga va o‘zimizga bo‘lgan hurmatdir.

Установлены новые правила по государственному флагу
Вносятся изменения и дополнения в закон о правилах, связанных с государственным флагом Узбекистана и порядком его демонстрации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная цель этих изменений — установить единые требования к использованию государственного флага и обеспечить его демонстрацию по всей стране в одинаковом порядке. Новые требования чётко определяют, в каких регионах и в каком виде следует вывешивать и размещать флаг.
В проекте закона подчёркивается обязательное соблюдение установленного порядка демонстрации государственного флага как символа суверенитета и государственной символики. В частности, впервые чётко определяются правила размещения флага в вертикальном положении без древка.
Это поможет устранить различные споры, возникающие на практике. Кроме того, утверждаются схематическое и цветное изображение государственного флага, а также форма его демонстрации в вертикальном положении без древка.
Это правило станет стандартом не только в тексте, но и в официальном изображении. В проекте уточняются требования к размещению флага в органах местного государственного управления, дипломатических представительствах и служебных помещениях.
Флаг должен находиться в центральном месте, где он виден всем участникам, при этом ткань флага не должна касаться земли. Если демонстрируется несколько флагов, государственный флаг должен преимущественно размещаться в центре или справа.
На массовых мероприятиях государственный флаг обязательно размещается в переднем ряду. Кроме того, категорически запрещается нести флаг после других флагов.
При размещении флага в вертикальном положении на стене или конструкции новая норма предусматривает, что часть с месяцем и звёздами должна находиться в верхнем правом углу. Строго запрещается касание ткани флага земли, его перевёрнутое размещение и размещение предметов на нём.
Таким образом, флаг рассматривается не как украшение, а как государственный символ. Также чётко регламентируется порядок накрытия гроба государственным флагом в случае гибели лиц, внесших вклад в развитие государства и общества, военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов при исполнении служебного долга.
Это является официальным выражением уважения со стороны государства. Инициаторы закона подчёркивают, что эти изменения способствуют повышению уважения к государственным символам, укреплению национального единства и обеспечению правовой стабильности в использовании символов.
Таким образом, вводятся единые правила и стандарты по всем вопросам, связанным с флагом. Уважение к государственному флагу — это уважение к государству, нации и самим себе.