O‘zbekistonda Ramazon oyi uchun keng tayyorgarlik boshlandi
2026 yilgi Ramazon oyi uchun O‘zbekistonda keng ko‘lamli tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Din ishlari bo‘yicha qo‘mita va O‘zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan bu muborak oyning o‘ziga xos ruhiyatini ta’minlash maqsadida qator chora-tadbirlar belgilangan. Ushbu tayyorgarlik ishlari davlat rahbari tomonidan tasdiqlangan “Muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risida”gi qaror asosida amalga oshirilmoqda.
Ramazon oyi “Mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” shiori ostida o‘tadi. Ramazon oyining asosiy tadbirlaridan biri — masjidlarda tarovih namozlari va “Xatmi Qur’on” o‘qish marosimlarini tizimli tashkil etishdir.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab faoliyat yuritayotgan 2 148 ta masjiddan 2 101 tasida tarovih namozlari o‘qiladi. Shundan 1 762 masjiddagi namozlarda to‘liq “Xatmi Qur’on” tadbirlari o‘tkaziladi.
Ushbu xayrli ishlarni amalga oshirish uchun 3 642 nafar malakali qorilar tanlab olingan. Bu yilgi Ramazonda “Xatmi Qur’on” tadbirlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanib, Ramazon oyining 27-kuniga, ya’ni “Qadr kechasi”ga qadar davom etishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, tarovih namozlari 18 fevraldan e’tiboran xufton namozidan so‘ng o‘qila boshlaydi. Tarovihning boshlanish vaqti hududlarga qarab 20:20 dan 21:00 gacha bo‘ladi.
Toshkent shahrida esa tarovih namozlari 20:30 da boshlanadi. O‘zbekiston musulmonlari idorasi tarovih namozlarida o‘qiladigan Qur’on sahifalarining kunlik taqsimotini e’lon qilgan.
Bu masjidlar o‘rtasida muvofiqlikni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Shuningdek, tadbirlarning xavfsiz va tartibli o‘tishini ta’minlash maqsadida Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va Yong‘in xavfsizligi xizmati xodimlari jalb etiladi.
Bundan tashqari, 2 104 ta maxsus texnika safarbar qilinishi ma’lum qilingan. Xulosa qilib aytganda, bu yilgi Ramazon nafaqat ibodat, balki birdamlik, tartib-intizom va mehr-oqibat ruhida o‘tadi.
Har bir masjidda ma’naviyat, hurmat va xavfsizlikni ta’minlashga alohida e’tibor qaratiladi. Manba: One.uz.