O‘zbekistonda davlat xizmatlarini soddalashtirish va fuqarolar uchun qulayliklar yaratish borasida yangi tizimlar joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu jarayon "odam yugurmasin, tizim o‘zi ishlasin" tamoyili asosida amalga oshirilmoqda. Endi pensiya yoshiga yetgan fuqarolarning shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘idagi mablag‘lari murojaatsiz, ya’ni avtomatik tarzda to‘lab berilishi rejalashtirilmoqda.
Ushbu yangilik 2026 yilgi davlat dasturida belgilangan va prezident farmoni bilan tasdiqlangan. Mazkur tizimga ko‘ra, fuqarolar hujjat yig‘ish yoki navbatda turish kabi jarayonlarga duch kelmaydi.
Tegishli organlar tashabbus ko‘rsatib, mablag‘larni avtomatik tarzda to‘lab berish mexanizmini ishga tushiradi. Ushbu jarayonni huquqiy jihatdan mustahkamlash uchun hujjat loyihasi 2026 yil sentyabr oyiga qadar tayyorlanishi belgilangan.
Bundan tashqari, davlat oliy ta’lim muassasalariga qabul qilingan ayrim toifa talabalarga ham qulayliklar yaratilmoqda. Ular talabalar turarjoyiga joylashish uchun yo‘llanmani hech qanday murojaatsiz olishlari mumkin bo‘ladi.
Ushbu toifaga yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan talabalar, ijtimoiy reyestrga kiritilgan oilalar farzandlari hamda I va II guruh nogironligi bo‘lgan talabalar kiradi. Bu o‘zgarishlar ularga vaqt va resurslarni tejash imkonini beradi.
Bu kabi yondashuvlar avval ham amalga oshirilgan. Masalan, 2025 yil mart oyidan boshlab pensiya yoshiga yetgan fuqarolarga pensiyalar arizasiz tayinlanishi yo‘lga qo‘yilgan edi.
2026 yil dekabr oyidan esa pensiya miqdorini oldindan hisoblab berish xizmati ham joriy qilinadi. Bu orqali fuqaro kelajakda qancha pensiya olishini oldindan bilib, moliyaviy rejalar tuzishi mumkin bo‘ladi.
Xulosa qilib aytganda, mazkur o‘zgarishlar fuqarolar uchun ortiqcha qog‘ozbozlik va vaqt yo‘qotishni kamaytirib, davlat xizmatlarini insonparvar va tezkor qilishga qaratilgan. Eng muhimi, bu tizim ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolar va talabalarga katta yordam beradi.

Государственные услуги автоматизируются: создаются удобства для граждан
В Узбекистане внедряются новые системы по упрощению государственных услуг и созданию удобств для граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс осуществляется на принципе «чтобы человек не бегал, а система сама работала». Теперь средства на индивидуальных накопительных пенсионных счетах граждан, достигших пенсионного возраста, планируется выплачивать автоматически, без необходимости обращения.
Это нововведение предусмотрено в государственной программе на 2026 год и утверждено указом президента. Согласно данной системе, граждане не будут сталкиваться с такими процедурами, как сбор документов или ожидание в очереди.
Соответствующие органы проявят инициативу и запустят механизм автоматической выплаты средств. Для юридического закрепления этого процесса проект документа должен быть подготовлен до сентября 2026 года.
Кроме того, создаются удобства для некоторых категорий студентов, поступивших в государственные высшие учебные заведения. Они смогут получать направление на размещение в студенческом общежитии без какого-либо обращения.
К этой категории относятся сироты и студенты, лишённые родительской опеки, дети семей, включённых в социальный реестр, а также студенты с инвалидностью I и II группы. Эти изменения позволят им экономить время и ресурсы.
Подобные подходы уже применялись ранее. Например, с марта 2025 года пенсии гражданам, достигшим пенсионного возраста, назначаются без подачи заявления.
С декабря 2026 года будет введена услуга предварительного расчёта размера пенсии. Это позволит гражданам заранее знать, какую пенсию они будут получать, и планировать свои финансовые дела.
В заключение можно сказать, что эти изменения направлены на сокращение излишней бумажной волокиты и потери времени для граждан, а также на гуманизацию и ускорение государственных услуг. Самое главное, что эта система окажет значительную помощь гражданам, нуждающимся в социальной защите, и студентам.