19-fevral: Iliq kun, ayrim hududlarda kuchli shamol
19-fevral kuni O‘zbekiston hududida ob-havo asosan iliq va yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"O‘zgidromet" ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim hududlarda shamol kuchayishi mumkin. Shuning uchun kun davomida bahoriy kayfiyat hukm sursa-da, shamol sababli ehtiyotkorlik talab etiladi.
**Toshkent shahrida ob-havo** Poytaxtda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan sekundiga 3-8 metr tezlikda esadi.
Kechasi havo harorati 11-13 daraja iliq, kunduzi esa 23-25 daraja iliq bo‘ladi. **Hududlar bo‘yicha prognoz** **Qoraqalpog‘iston va Xorazm:** Yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda, ba’zi joylarda esa 13-18 m/s, ayrim hollarda 20-23 m/s gacha kuchayishi mumkin. Kechasi harorat 5-10 daraja, kunduzi esa 13-18 daraja iliq bo‘ladi.
**Buxoro va Navoiy:** Yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s, ayrim joylarda 13-18 m/s, ba’zi hududlarda esa 20-23 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Kechasi 8-13 daraja, kunduzi esa 20-25 daraja iliq. **Toshkent viloyati, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo:** Ushbu hududlarda ham yog‘ingarchilik bo‘lmaydi.
Shamolning tezligi sharqdan 7-12 m/s, ayrim joylarda esa 13-18 m/s gacha yetishi kutilmoqda. Kechasi 8-13 daraja, kunduzi esa 20-25 daraja iliq bo‘ladi.
**Qashqadaryo va Surxondaryo:** Yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Shamolning tezligi 7-12 m/s, ayrim joylarda 13-18 m/s, ba’zi hududlarda esa 20-23 m/s gacha kuchayadi.
Kechasi 10-15 daraja iliq, kunduzi esa 20-25 daraja iliq bo‘ladi. **Andijon, Namangan, Farg‘ona:** Ushbu viloyatlarda yog‘ingarchilik bo‘lmaydi, lekin ayrim hududlarda tuman tushishi mumkin.
Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Kechasi harorat 8-13 daraja, kunduzi esa 16-21 daraja iliq bo‘ladi.
**Tog‘oldi va tog‘li hududlar:** Yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamolning tezligi 7-12 m/s, ba’zi joylarda esa 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Kechasi havo harorati 2-7 daraja iliq, kunduzi esa 10-15 daraja iliq bo‘ladi. **Maslahat:** Kunduzgi iliq ob-havoga qaramay, kuchli shamolga tayyor bo‘ling.
Ayniqsa, ochiq joylar va baland hududlarda ehtiyotkorlik zarur. Ertalab tuman tushishi mumkin bo‘lgan hududlarda yo‘lga chiqishda ehtiyot choralarini ko‘rib qo‘yish tavsiya etiladi.
Manba: O‘zgidromet ma’lumotlari.