O‘zbekistonga xurmo importi hajmi oshdi
O‘zbekistonda xurmoga bo‘lgan talab oxirgi yillarda sezilarli darajada oshib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil davomida mamlakatga 19 ta davlatdan jami 13 983 tonna arab xurmosi import qilingan. Ushbu mahsulotning umumiy qiymati 10,3 million AQSH dollarini tashkil etgan.
E’tiborlisi, bu hajm o‘tgan yilga nisbatan 3,4 ming tonnaga ortgan. Bu esa xurmo iste’moli nafaqat Ramazon oyiga, balki yil davomiga tarqalganini ko‘rsatmoqda.
2025 yilda O‘zbekistonga eng ko‘p xurmo yetkazib bergan davlatlar ro‘yxati quyidagicha: Eron (11 ming tonna), Tunis (809,6 tonna), Turkiya (416 tonna), Saudiya Arabistoni (327,9 tonna), Qozog‘iston (229 tonna), Ozarbayjon (223,5 tonna) va BAA (216,9 tonna). Qolgan davlatlardan esa 768,7 tonna xurmo olib kirilgan.
Bozordagi narxlarga kelsak, 2026 yilda O‘zbekiston bozorlarida 1 kilogramm arab xurmosi navi va sifatiga qarab 35 ming so‘mdan 70 ming so‘mgacha sotilmoqda. Bu holat bozorda xurmo mahsulotlariga bo‘lgan talabning yuqori ekanligini ko‘rsatadi.

Объем импорта фиников в Узбекистан увеличился
По данным Национального статистического комитета, в 2025 году в страну из 19 государств было импортировано всего 13 983 тонны арабских фиников. Общая стоимость этой продукции составила 10,3 миллиона долларов США.
Примечательно, что этот объем на 3,4 тысячи тонн больше по сравнению с прошлым годом. Это свидетельствует о том, что потребление фиников распространяется не только на месяц Рамадан, но и на весь год.
В 2025 году страны, которые поставили в Узбекистан наибольшее количество фиников, распределились следующим образом: Иран (11 тысяч тонн), Тунис (809,6 тонн), Турция (416 тонн), Саудовская Аравия (327,9 тонн), Казахстан (229 тонн), Азербайджан (223,5 тонн) и ОАЭ (216,9 тонн). Из остальных стран было ввезено 768,7 тонн фиников.
Что касается цен на рынке, в 2026 году на рынках Узбекистана 1 килограмм арабских фиников продается в зависимости от сорта и качества по цене от 35 тысяч до 70 тысяч сумов. Это свидетельствует о высоком спросе на финики на рынке.