Ramazonda sog‘lom ovqatlanish bo‘yicha shifokor tavsiyalari
Ramazon oyida to‘g‘ri ovqatlanish nafaqat organizm uchun qulaylik yaratadi, balki sog‘liqni asrashda ham muhim ahamiyatga ega. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kun davomida uzoq vaqt ovqatsiz va suvsiz qolgan organizm iftor va saharlikdagi tanlovlarga sezgir bo‘ladi. Bu tanlovlar vazn nazorati, qon bosimi, oshqozon-ichak tizimi faoliyati va umumiy holatga ta’sir qilishi mumkin.
Shifokorlar iftor va saharlikda suv ichishga alohida e’tibor berishni tavsiya etadi. Iftordan sahargacha kamida 6–8 stakan suv ichish kerak.
Gazli va energetik ichimliklardan tiyilish lozim, chunki ular organizmni suvsizlanishga olib kelishi mumkin. Iftorni xurmo, iliq suv yoki sho‘rva kabi yengil taomlar bilan boshlash maqsadga muvofiq.
Yog‘li va qovurilgan ovqatlarni birdaniga ko‘p iste’mol qilish gastrit va boshqa noqulayliklarni keltirib chiqarishi mumkin. Saharlikni o‘tkazib yubormaslik ham muhimdir, chunki bu kun davomida xolsizlik, bosh aylanishi va qon bosimining pasayishiga olib kelishi ehtimol.
Saharda tuxum, sut mahsulotlari, sabzavotlar va donli ovqatlar kabi to‘yimli, ammo yengil hazm bo‘ladigan mahsulotlarni iste’mol qilish tavsiya etiladi. Achchiq, sho‘r va yog‘li ovqatlar esa chanqovni kuchaytiradi va yurakka ortiqcha yuklama beradi.
Choy va kofe iste’molini me’yorda saqlash zarur, chunki ularni ko‘p ichish suvsizlanishga olib kelishi mumkin. Jismoniy faollikni iftordan bir-ikki soat o‘tib yoki sahardan oldin yengil mashqlar tarzida bajarish tavsiya etiladi.
Agar qandli diabet, yurak, buyrak yoki oshqozon bilan bog‘liq muammolar mavjud bo‘lsa, ro‘za tutishdan avval shifokor bilan maslahatlashish zarur. Sog‘liqni xavf ostiga qo‘yish hech qachon maqsadga muvofiq emas.
Ma’lumot manbasi: zamin.uz.