O‘zbekiston va AQSH yangi iqtisodiy kelishuvlarga erishdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSHning Vashington shahriga rasmiy tashrif chog‘ida iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha qator muhim hujjatlarni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif doirasida ikki tomonlama kelishuvlar va qo‘shma loyihalar taqdimoti o‘tkazildi. Tadbir aniq mantiq asosida tashkil etilib, muzokaralar, taqdimotlar va yakunda kelishuvlar imzolash bilan yakunlandi.
Uchrashuvda AQSH hukumati va moliya institutlari vakillari, jumladan, savdo vakili Jeymison Grir, Eksimbank rahbari Jon Yovanovich, shuningdek, AQSHning yirik kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi. Uchrashuvga O‘zbekiston hududlari rahbarlari ham videoaloqa orqali bog‘lanib, hududiy loyihalarning muhokamasida qatnashdi.
Bu esa hamkorlikning markazdan tashqariga ham kengayib borayotganini ko‘rsatdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik strategik ishonch asosida yangi bosqichga ko‘tarilayotganini qayd etdi.
U iqtisodiy sheriklikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida neft-kimyo, energetika, qishloq xo‘jaligi, parrandachilik va boshqa tarmoqlarni tilga oldi. Shuningdek, AQSHning Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi va Eksimbank bilan hamkorlik tobora mustahkamlanib borayotgani ta’kidlandi.
Tashrif davomida ikki tomonlama kelishuvlar imzolandi. Ular orasida yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘ini yaratish, zamonaviy sug‘orish texnologiyalarini joriy etish, muhim minerallarni qazib olish va yetkazib berish, parrandachilik klasterlarini tashkil etish kabi loyihalar mavjud.
Shuningdek, hududlararo hamkorlikni rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston hududlari rahbarlarining AQSHning turli shtatlariga tashriflarini tashkil etish vazifasi belgilandi. Prezident tashrif yakunida imzolangan hujjatlarning tezkor amalga oshirilishi muhimligini ta’kidladi.
Ushbu kelishuvlar O‘zbekiston hududlarida yangi ish o‘rinlari yaratish, zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish va investitsiyalar oqimini oshirishga xizmat qiladi. Bu tashrif natijasida “faqat bayonot” emas, balki aniq loyihalar amalga oshishi kutilmoqda.
Ramazonda sog‘lom ovqatlanish bo‘yicha shifokor tavsiyalari
Ramazon oyida to‘g‘ri ovqatlanish nafaqat organizm uchun qulaylik yaratadi, balki sog‘liqni asrashda ham muhim ahamiyatga ega. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Kun davomida uzoq vaqt ovqatsiz va