O‘zbekistonda birinchi kosmonavt tanlovi e’lon qilinadi
O‘zbekistonda kosmos sohasiga bo‘lgan qiziqish tobora ortib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi — «O‘zbekkosmos» birinchi o‘zbek kosmonavtini aniqlash uchun umumxalq tanlovini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda agentlik direktori o‘rinbosari Muhiddin Ibrohimov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Ibrohimovning ta’kidlashicha, kosmonavt bo‘lishni istovchilarga qo‘yiladigan talablar juda yuqori bo‘ladi. Nomzodlardan nafaqat xohish-istak, balki sog‘liq holati, jismoniy tayyorgarlik, ilmiy bilimlar va xorijiy tillarni bilish kabi ko‘rsatkichlar talab qilinadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tanlov barcha uchun ochiq bo‘ladi. Ya’ni, ishtirokchi talaba bo‘ladimi yoki tajribali mutaxassismi, bu muhim emas.
Eng asosiysi, nomzod kosmosga uchishga tayyor bo‘lishi kerak. Hozircha tanlovning aniq shartlari va muddatlari e’lon qilinmagan.
Bu esa tanlovni yanada qiziqarli qiladi. Har bir ishtirokchi “men kosmonavt bo‘la olamanmi?” degan savolga javob topish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Muhiddin Ibrohimov, shuningdek, sun’iy yo‘ldoshlar yaratish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarga ham to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, prezidentga Yerni masofadan kuzatish uchun mo‘ljallangan sun’iy yo‘ldoshning texnik xususiyatlari va ishlash prinsipi haqida taqdimot o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Bu yo‘nalishdagi ishlar ham jadal davom etmoqda. Yaponiyaning Kyusyu texnologiya institutida tahsil olayotgan 7 nafar o‘zbekistonlik talaba milliy sun’iy yo‘ldoshni yaratish ustida ishlamoqda.
Bu yangilik O‘zbekistonning kosmos sohasidagi salohiyatini yanada yuksaltiradi va bu boradagi stereotiplarni sindiradi. Ma’lumot uchun, prezident Shavkat Mirziyoyev 16-fevral kuni birinchi o‘zbek kosmonavtini tayyorlash bo‘yicha dastlabki ishlar bilan tanishgan edi.
Unda qisqa muddatli parvozlar uchun tayyorgarlik va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilingan. Xulosa qilib aytganda, O‘zbekiston kosmosga jiddiy qadam tashlamoqda.
Endi esa asosiy savol: kim birinchi o‘zbek kosmonavti bo‘ladi? Bu savolga javobni kutish hayajonli.