O‘zbekiston G‘azoni tiklashga yordam berishga tayyor
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Falastinning G‘azo sektorida vayron bo‘lgan infratuzilmani tiklashda mamlakatimiz yordam ko‘rsatishga tayyor ekanini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U uy-joylar, bolalar bog‘chalari, maktablar va shifoxonalarni qurish ishlarida amaliy yordam berish imkoniyati mavjudligini ta’kidladi. Mazkur bayonot 19-fevral kuni Vashingtonda o‘tkazilgan "Tinchlik kengashi"ning birinchi sammitida yangradi.
Prezident Mirziyoyev bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlashini va O‘zbekiston ushbu jarayonda faol ishtirok etishga tayyor ekanini qat’iy aytdi. Davlat rahbari fikriga ko‘ra, "Tinchlik kengashi" G‘azo sektorida iqtisodiy va ijtimoiy tiklanishga xizmat qiladigan ijobiy muhitni yaratishi mumkin.
Shu bilan birga, tiklanish jarayonining samarali bo‘lishi uchun u sektor aholisining ichki qo‘llab-quvvatloviga asoslanishi kerakligini alohida ta’kidladi. Shavkat Mirziyoyev mojarodan keyingi qayta qurish ishlari izchil amalga oshirilishi uchun barcha tomonlarning muvofiqlashtirilgan harakatlari muhim ekanini aytdi.
U O‘zbekistonning G‘azoni tiklashga o‘z hissasini qo‘shishga tayyor ekanini yana bir bor ta’kidladi. Xususan, uy-joylar, ta’lim va sog‘liqni saqlash muassasalarini barpo etish bo‘yicha yordam ko‘rsatish niyatini bildirib o‘tdi.
Prezident ushbu sammitni Yaqin Sharqdagi vaziyatni yaxshilash va tinchlikni mustahkamlash yo‘lida xalqaro hamkorlikning yorqin namunasi sifatida baholadi. Shuningdek, bu imkoniyatdan foydalanib, yangi, iqtisodiyoti barqaror va aholisi munosib sharoitda yashaydigan G‘azoni barpo etish zarurligini ta’kidladi.
Ma’lum qilinishicha, Vashingtondagi "Tinchlik kengashi" sammiti AQSH prezidenti Donald Tramp raisligida o‘tkazilmoqda. Unda 20 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etmoqda.
Xulosa qilib aytganda, Prezident Mirziyoyevning ushbu murojaatida tiklanish jarayonining mazmuni kengroq ma’noda ochib berildi. Tiklanish – bu nafaqat binolarni qayta qurish, balki umid, barqaror hayot va tinchlikni tiklashdir.
Agar barcha tomonlar birgalikda harakat qilsa, G‘azo uchun yangi sahifa ochilishi mumkin.