Kuchli yomg‘ir sababli sel xavfi e’lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) tomonidan tezkor ogohlantirish e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
21-fevral kuni kutilayotgan kuchli yog‘ingarchiliklar sababli mamlakatning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi xavfi mavjud. Ayrim hududlarda yomg‘ir suvlari to‘planib, suv bosish holatlari kuzatilishi mumkin.
Sel xavfi yuqori deb baholanayotgan hududlar quyidagilardan iborat: Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Navoiy, Jizzax, Toshkent, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarining ayrim tumanlari va shaharlarida kuchli yog‘ingarchilik natijasida sel kelishi ehtimoli bor. Toshkent viloyatida esa Ohangaron, Bo‘stonliq, Parkent, Piskent, O‘rtachirchiq, Yuqorichirchiq tumanlari, shuningdek, Angren va Olmaliq shaharlarida xavf darajasi nisbatan yuqoriroq baholanmoqda.
Mazkur hududlarda yashovchi aholidan, dam olish maqsadida tog‘li hududlarga yo‘l olgan fuqarolar va haydovchilardan ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish so‘raladi. Ayniqsa, tog‘li hududlarda bo‘lishda xavfsizlikka jiddiy e’tibor qaratish muhimdir.
O‘zgidrometning ushbu ogohlantirishiga amal qilish orqali kutilayotgan noqulay ob-havo sharoitlaridan kelib chiqadigan xavflarni kamaytirish mumkin.

Из-за сильного дождя объявлена угроза наводнения
Центр гидрометеорологии Республики Узбекистан (Узгидромет) объявил экстренное предупреждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
21 февраля из-за ожидающихся сильных осадков существует риск возникновения селевых потоков в предгорных и горных районах страны. В некоторых районах возможно скопление дождевых вод и подтопления.
Районы с высокой степенью угрозы селевых потоков включают: некоторые районы и города Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Навоийской, Джизакской, Ташкентской, Наманганской, Ферганской и Андижанской областей, где из-за сильных осадков возможны селевые потоки. В Ташкентской области повышенный уровень угрозы отмечается в районах Ахангаран, Бостанлык, Паркент, Пискент, Уртачирчик, Юкори-Чирчик, а также в городах Ангрен и Олмалык.
Жителям этих районов, отдыхающим, направляющимся в горные районы, а также водителям рекомендуется соблюдать меры предосторожности. Особенно важно уделять серьезное внимание безопасности при нахождении в горных районах.
Соблюдение данного предупреждения Узгидромета поможет снизить риски, связанные с ожидаемыми неблагоприятными погодными условиями.