O‘zbekistonliklar yanvarda eng ko‘p Qirg‘izistonga bordi
2026 yilning yanvar oyida 589 647 nafar O‘zbekiston fuqarosi turistik maqsadlarda chet elga safar qilgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi xabar berdi. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 38,2 ming nafarga yoki 6,9 foizga oshgan.
Mutaxassislar bu o‘sishni xalqaro sayohatlarga qiziqish ortishi bilan bog‘lamoqda. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolari eng ko‘p Qirg‘izistonga safar qilgan.
Bu davlatga 232 174 nafar kishi borgan. Keyingi o‘rinlarda Tojikiston (98 659 nafar) va Qozog‘iston (88 012 nafar) joylashgan.
Shuningdek, Saudiya Arabistoniga 62 655 nafar, Rossiyaga esa 32 291 nafar fuqaro yo‘l olgan. Ushbu davlatlar yanvar oyida O‘zbekistonliklar uchun eng ommabop yo‘nalishlar bo‘ldi.
Bundan tashqari, Turkiyaga 17 288 nafar, Birlashgan Arab Amirliklariga 16 030 nafar fuqaro safar qilgan. Tailand (6 890 nafar), Xitoy (6 117 nafar) va Misr (4 585 nafar) ham o‘zbekistonliklar tomonidan tanlangan boshqa yo‘nalishlar qatoridan o‘rin oldi.

Узбекистанцы в январе чаще всего ездили в Кыргызстан
В январе 2026 года стало известно, что 589 647 граждан Узбекистана совершили поездки за границу с туристическими целями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Национальный комитет статистики. Этот показатель увеличился на 38,2 тысячи человек или на 6,9 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Специалисты связывают этот рост с увеличением интереса к международным путешествиям. Согласно статистическим данным, граждане Узбекистана чаще всего путешествовали в Кыргызстан.
В эту страну отправились 232 174 человека. Следующими по популярности стали Таджикистан (98 659 человек) и Казахстан (88 012 человек).
Кроме того, в Саудовскую Аравию отправились 62 655 человек, а в Россию — 32 291 гражданин. Эти страны в январе стали самыми популярными направлениями для узбекистанцев.
Также в Турцию отправились 17 288 человек, в Объединённые Арабские Эмираты — 16 030 граждан. Таиланд (6 890 человек), Китай (6 117 человек) и Египет (4 585 человек) также вошли в число других направлений, выбранных узбекистанцами.