Dam olish kunlari ob-havo o‘zgarishi kutilmoqda
O‘zbekistonda dam olish kunlariga yaqin ob-havo sharoiti o‘zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zgidromet xizmati ma’lumotiga ko‘ra, mamlakat hududiga shanba kuni Turkmaniston orqali nam va salqin havo oqimlari kirib keladi. Bu esa haroratning pasayishi va yog‘ingarchilik ehtimolini oshiradi.
Juma kuni ob-havo asosan iliq va quruq bo‘lishi kutilmoqda. Ayrim hududlarda harorat +20…+25 darajagacha ko‘tarilishi mumkin, bu esa qish fasliga emas, balki bahorning o‘rtalariga xos ko‘rinishni eslatadi.
Ammo Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Kechga tomon Buxoro hamda Navoiy viloyatlarida ham yog‘ingarchilik kuzatilishi ehtimoli bor.
Respublikaning shimoliy hududlarida harorat nisbatan pastroq bo‘lib, +8…+13 daraja atrofida bo‘lishi taxmin qilinmoqda. 21-fevralga kelib, ob-havoda jiddiy o‘zgarishlar bo‘lishi kutilmoqda.
Kechasi va ertalab deyarli barcha hududlarda yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor, ba’zi joylarda momaqaldiroq ham kuzatilishi mumkin. Farg‘ona vodiysi viloyatlarida yomg‘ir asosan ertalab va kunning birinchi yarmida yog‘adi.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda esa yomg‘ir-qor aralash yog‘ingarchilik kuzatilishi, hatto sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi mumkin. Shu sababli ushbu hududlarda sayohat qilish yoki daryo bo‘ylarida vaqt o‘tkazishni rejalashtirayotganlar ehtiyotkor bo‘lishi tavsiya etiladi.
Shamol kuchayishi ehtimoli ham bor. Ayrim hududlarda shamol tezligi 20–25 m/s gacha yetishi mumkin.
Shanba kunduzi harorat +9…+14 daraja atrofida bo‘ladi. Yakshanba kuni esa yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo yana iliqlashib, harorat +15…+18 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Kechasi va ertalab ayrim joylarda tuman tushishi ehtimoli bor. Toshkentda juma kuni havo ochiq va iliq bo‘ladi, harorat +22…+24 daraja atrofida.
21-fevral kechasi va ertalab esa yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Kunduzi yog‘ingarchilik kutilmaydi, harorat esa +11…+13 daraja atrofida bo‘ladi.
Yakshanba kuni havo ochiq, kechasi va ertalab tuman tushishi mumkin, harorat +14…+16 darajagacha ko‘tariladi. Xulosa qilib aytganda, dam olish kunlari ob-havo tez-tez o‘zgarib turishi kutilmoqda.
Shanba kuni soyabon va shamolga chidamli kiyim, tog‘li hududlarga esa ehtiyotkorlikni unutmang. Ma’lumot manbasi: O‘zgidromet.