Umra vizasi uchun arizalar 19 martgacha qabul qilinadi
Unga ko‘ra, Umra vizasi uchun ariza topshirishning oxirgi muddati 19 mart kuni etib belgilangan. Mamlakatga kirishning so‘nggi sanasi 2 aprel, Saudiyadan chiqib ketishning oxirgi kuni esa 18 aprelga to‘g‘ri keladi.
Shu bilan birga, Umra amallarini bajarish ham 18 apreldan kechiktirilmasligi lozim. Har yili millionlab ziyoratchilar Makka va Madina shaharlariga tashrif buyuradi.
Haj mavsumi yaqinlashgani sababli muqaddas shaharlarni tartibga keltirish va ziyoratchilarga qulay sharoit yaratish uchun Umra vizalari vaqtincha to‘xtatiladi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu qaror logistika va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida qabul qilingan.
Chunki Haj davrida ikki milliondan ortiq ziyoratchi kelishi kutilmoqda. Shu sababli tibbiy xizmatlar, transport va mehmonxona tizimi to‘liq qayta tashkil etiladi.
Ma’lum qilinishicha, Haj mavsumi yakunlangach, taxminan 2026 yil 11 iyun sanasida Umra ziyorati qayta yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilmoqda.

Заявки на визу умра принимаются до 19 марта
Саудовская Аравия объявила новые правила для паломничества Умра в рамках подготовки к сезону хаджа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно им, последний срок подачи заявлений на визу Умра установлен на 19 марта. Последний день въезда в страну — 2 апреля, а последний день выезда из Саудовской Аравии — 18 апреля.
При этом выполнение обрядов Умра также не должно быть отложено позже 18 апреля. Ежегодно миллионы паломников посещают города Мекку и Медину.
В связи с приближением сезона хаджа, для упорядочивания святых городов и создания удобных условий для паломников временно приостанавливается выдача виз Умра. По словам специалистов, это решение принято с целью обеспечения логистики и безопасности.
Поскольку в период хаджа ожидается прибытие более двух миллионов паломников, медицинские службы, транспорт и гостиничная система будут полностью реорганизованы.
Сообщается, что после завершения сезона хаджа, примерно 11 июня 2026 года, паломничество Умра планируется возобновить.