Ayollarga pensiya bir yil oldin tayinlanadi
2026-yil 1-iyundan boshlab, qonunchilikka muvofiq, 20 yil ish stajiga ega bo‘lgan ayollar uchun yoshga doir pensiya tayinlash tartibiga o‘zgartirish kiritiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishga ko‘ra, mazkur toifadagi ayollarga pensiya umumiy belgilangan yoshdan bir yil oldin beriladi. Bu yangilik uzoq yillar davomida mehnat qilgan ayollar uchun muhim yengillik sifatida ko‘rilmoqda.
Endilikda, 20 yil ish stajiga ega bo‘lgan ayollar belgilangan pensiya yoshini kutmasdan, bir yil oldin pensiya olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Ushbu qaror mehnat faoliyati davomida o‘z hissasini qo‘shgan ayollarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Mazkur imtiyoz jamiyatda ijtimoiy adolatni ta’minlash va uzoq yillik mehnatni qadrlash maqsadida joriy etildi. Bu yangilik ayniqsa uzoq muddat ishlab, pensiya yoshiga yaqinlashayotgan ayollar uchun qo‘shimcha qulaylik yaratadi.
Ma’lumot one.uz saytining xabariga asoslangan.