O‘zbekistonda dam olish kunlari havo salqin bo‘ladi
O‘zbekiston hududida dam olish kunlari ob-havo biroz salqin bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“O‘zgidromet” xabariga ko‘ra, 20 fevral kuni aksariyat hududlarda quruq va iliq ob-havo saqlanib turadi. Shu kuni havo harorati 20–25 darajagacha ko‘tarilishi mumkin, bu qish faslining oxiriga emas, balki bahorning o‘rtalariga xos ko‘rsatkichdir.
Faqat Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyati hamda kechga yaqin Buxoro va Navoiy viloyatlarida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor. Respublikaning shimoliy hududlarida esa harorat 8–13 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
21 fevral kuni Turkmaniston hududidan nam va salqin havo oqimlari kirib keladi. Shu kuni Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlari bundan mustasno, boshqa hududlarda yomg‘ir yog‘ishi, ayrim joylarda esa momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Farg‘ona vodiysida yomg‘ir asosan ertalab va kunning birinchi yarmida yog‘adi. Tog‘oldi va tog‘li hududlarda yomg‘ir hamda qor yog‘ishi kutilmoqda, ba’zi joylarda yog‘ingarchilik kuchayishi mumkin.
Bu esa sel va suv toshqinlari xavfini oshiradi. Shamol tezligi 7–12 m/s atrofida bo‘lib, ayrim hududlarda 20–25 m/s gacha kuchayishi ehtimoldan xoli emas.
21 fevral kuni kunduzi harorat 9–14 daraja iliq atrofida bo‘ladi. 22 fevral kuni esa yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo yana 15–18 darajagacha iliqlashadi.
Dam olish kunlari kechasi va ertalab ba’zi hududlarda tuman tushishi mumkin. Toshkent shahrida 20 fevral kuni havo harorati 22–24 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
21 fevral kechasi va ertalab yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq kuzatilishi ehtimoli bor. Kunduzi esa yog‘ingarchilik bo‘lmaydi, harorat 11–13 daraja iliq bo‘ladi.
22 fevral kuni Toshkentda yog‘ingarchilik kutilmaydi, lekin tuman tushishi mumkin. Harorat kechasi 3–5, kunduzi 14–16 daraja iliq bo‘lishi prognoz qilingan.