Afg‘onistonda 6 balli zilzila, O‘zbekistonda sezildi
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Seysmoprognostik monitoring markazi xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, zilzila Toshkent vaqti bilan soat 18:09 da ro‘y bergan.
Uning epitsentri Afg‘onistonning Bag‘lon viloyatida joylashgan bo‘lib, Toshkent shahridan 608 kilometr janubiy-sharqda joylashgani aniqlangan. Zilzilaning magnitudasi 6 ballni tashkil qilgan, uning chuqurligi esa 76 kilometrga teng bo‘lgan.
Epitsentr koordinatalari 35,8 daraja shimoliy kenglik va 69,37 daraja sharqiy uzunlikda joylashgan. Zilzila O‘zbekiston hududida ham sezilgan.
Surxondaryo viloyatida uning kuchi 2-3 ballni tashkil qilgan bo‘lsa, Qashqadaryo viloyatida 2 ball sifatida qayd etilgan. Masofalar mos ravishda 246 kilometr va 464 kilometrni tashkil etadi.
Seysmologlar aholiga tinchlikni saqlash va zarur hollarda xavfsizlik choralari ko‘rishni tavsiya etmoqda. Zilzila natijasida yetkazilgan zarar yoki boshqa oqibatlar haqida hozircha ma’lumot berilmagan.

В Афганистане землетрясение магнитудой 6 баллов, ощущалось в Узбекистане
Об этом сообщил Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга Узбекистана. По данным, землетрясение произошло в 18:09 по ташкентскому времени.
Эпицентр находился в провинции Баглан в Афганистане, расположенной в 608 километрах к юго-востоку от города Ташкента. Магнитуда землетрясения составила 6 баллов, а глубина — 76 километров.
Координаты эпицентра: 35,8 градуса северной широты и 69,37 градуса восточной долготы. Землетрясение было также ощутимо на территории Узбекистана.
В Сурхандарьинской области сила землетрясения составила 2-3 балла, а в Кашкадарьинской области — 2 балла. Расстояния составляют соответственно 246 километров и 464 километра.
Сейсмологи рекомендуют населению сохранять спокойствие и при необходимости принимать меры безопасности. О повреждениях или других последствиях землетрясения пока информации нет.