Afg‘onistonda 6 balli zilzila, O‘zbekistonda sezildi
Bugun, 20-fevral kuni Afg‘onistonda kuchli zilzila sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Seysmoprognostik monitoring markazi xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, zilzila Toshkent vaqti bilan soat 18:09 da ro‘y bergan.
Uning epitsentri Afg‘onistonning Bag‘lon viloyatida joylashgan bo‘lib, Toshkent shahridan 608 kilometr janubiy-sharqda joylashgani aniqlangan. Zilzilaning magnitudasi 6 ballni tashkil qilgan, uning chuqurligi esa 76 kilometrga teng bo‘lgan.
Epitsentr koordinatalari 35,8 daraja shimoliy kenglik va 69,37 daraja sharqiy uzunlikda joylashgan. Zilzila O‘zbekiston hududida ham sezilgan.
Surxondaryo viloyatida uning kuchi 2-3 ballni tashkil qilgan bo‘lsa, Qashqadaryo viloyatida 2 ball sifatida qayd etilgan. Masofalar mos ravishda 246 kilometr va 464 kilometrni tashkil etadi.
Seysmologlar aholiga tinchlikni saqlash va zarur hollarda xavfsizlik choralari ko‘rishni tavsiya etmoqda. Zilzila natijasida yetkazilgan zarar yoki boshqa oqibatlar haqida hozircha ma’lumot berilmagan.
Manba: Seysmoprognostik monitoring Respublika markazi.