Bugun ob-havo o‘zgaruvchan, ayrim joylarda yomg‘ir.
Bugun mamlakatimizning turli hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Boshqa hududlarda esa quruq ob-havo saqlanadi.
Shamol kuchi ba’zi hududlarda sezilarli darajada oshishi mumkin. Farg‘ona vodiysi viloyatlarida kunning birinchi yarmida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Navoiy va Surxondaryo viloyatlarida esa yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamolning tezligi odatda 7–12 m/s atrofida bo‘lsa-da, ayrim joylarda u 13–18 m/s, ba’zan esa 20–23 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Bunday holatlarda chang-to‘zonlar kuzatilishi ehtimoli ham bor. Harorat kunduzi 9–14 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Toshkent shahrida ertalab yomg‘ir yog‘ishi mumkin, ammo kunning ikkinchi yarmida ob-havo tinch bo‘ladi. Shamol 5–10 m/s tezlikda esadi, harorat esa 11–13 daraja iliq atrofida bo‘ladi.
Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda ob-havo yanada murakkabroq bo‘lib, yomg‘ir va qor yog‘ishi mumkin. Ayrim joylarda yog‘ingarchilik kuchli bo‘lishi ehtimoli bor.
Tuman tushishi, qor ko‘chishi va sel-suv toshqinlari xavfi saqlanadi. Shamol tezligi 7–12 m/s bo‘lib, ba’zi joylarda 15–20 m/s gacha kuchayishi mumkin.
Harorat 5–10 daraja iliq atrofida bo‘ladi. Qisqasi, bugungi kunning ob-havosi turlicha bo‘lishi kutilmoqda.
Yo‘lga chiqishda yoki tog‘li hududlarga tashrif buyurishda ehtiyot choralarini ko‘rishni unutmang. Ma’lumot manbasi: One.uz.