2026 yilda bayram dam olish kunlari ko‘chiriladi
2026 yilda O‘zbekistonda dam olish kunlari tartibi haqida ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Navro‘z bayrami va Ramazon hayiti bir kunga to‘g‘ri kelishi, shuningdek, 8 mart Xotin-qizlar kuni dam olish kuniga mos tushishi tufayli ayrim kunlarni ko‘chirish kerak bo‘ladi. Ushbu holatlarning barchasi amaldagi Mehnat kodeksining qoidalariga muvofiq tartibga solinadi.
Ma’lum qilinishicha, 2026 yil 21 mart kuni Navro‘z bayrami shanba kuniga to‘g‘ri keladi. Ramazon hayiti ham aynan shu sanada nishonlanadi, chunki Ramazon oyi 19 fevralda boshlanadi va 30 kun davom etadi.
Mehnat kodeksining 208-moddasiga asosan, agar bayram kuni dam olish kuniga to‘g‘ri kelsa, bu dam olish kuni bayramdan keyingi ish kuniga ko‘chiriladi. Shu bois 21 mart shanba kuni uchun dam olish 23 mart dushanba kuniga suriladi.
Haftada 5 kun ishlaydiganlar uchun 21 mart bayram kuni, 22 mart yakshanba, 23 mart esa ko‘chirilgan dam olish kuni bo‘ladi. Haftada 6 kun ishlaydiganlar uchun esa 21 mart bayram kuni va 22 mart yakshanba dam olish kuni sifatida belgilangan.
Shuningdek, 8 mart — Xotin-qizlar kuni ham yakshanbaga to‘g‘ri keladi. Shu sababli, dam olish kuni 9 mart dushanba kuniga ko‘chiriladi.
Haftada 5 kun ishlaydiganlar uchun 7 mart shanba dam olish kuni, 8 mart bayram kuni va 9 mart ko‘chirilgan dam olish kuni bo‘ladi. Haftada 6 kun ishlaydiganlar uchun esa 8 mart bayram kuni, 9 mart esa ko‘chirilgan dam olish kuni sifatida belgilanadi.
Xulosa qilib aytganda, 2026 yil bahorida bayram va dam olish kunlari ustma-ust kelgani sababli, dam olish kunlari keyingi ish kunlariga ko‘chiriladi. Bu esa bahorda qisqa, lekin tartibli dam olish imkonini yaratadi.
Ma’lumot one.uz saytidan olindi.