O‘zbekistonda ilk bor kriptovalyuta mayningi qonuniylashdi
O‘zbekiston tarixida ilk bor kriptovalyuta qazib olish faoliyati uchun rasmiy litsenziya berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda uz24.uz xabar berdi. Ushbu yondashuv yashirin faoliyat olib boruvchi fermalar va elektr tarmoqlariga noqonuniy ulanish kabi muammolarni hal qilishga qaratilgan.
Hukumat ushbu sohani rasmiylashtirish va qonuniy maydonga olib chiqish maqsadida amaliy qadam tashladi. Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan birinchi marta xususiy kompaniyaga kriptovalyuta mayningi bilan shug‘ullanish uchun ruxsatnoma berildi.
Endilikda ushbu faoliyat davlat nazorati ostida amalga oshiriladi. Bu jarayon shaffoflik va belgilangan qoidalarga rioya etilgan holda tashkil etiladi.
Buxoro cho‘l hududlarida qiymati millionlab dollar bo‘lgan raqamli aktivlar qonuniy tarzda generatsiya qilinadi. Loyiha zamonaviy texnologiyalar va infratuzilma asosida amalga oshirilib, soha rivojida yangi bosqichni boshlab berdi.
Ushbu qaror mamlakat iqtisodiyotida raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

В Узбекистане впервые легализовали майнинг криптовалюты
В истории Узбекистана впервые была выдана официальная лицензия на деятельность по добыче криптовалюты. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом также сообщил uz24.uz. Такой подход направлен на решение проблем, связанных с нелегальной деятельностью ферм и незаконным подключением к электросетям.
Правительство сделало практический шаг для оформления этой сферы и вывода её в правовое поле. Агентство перспективных проектов впервые выдало частной компании разрешение на занятие майнингом криптовалюты.
Теперь эта деятельность будет осуществляться под государственным контролем. Процесс будет организован с прозрачностью и соблюдением установленных правил.
В пустынных районах Бухары цифровые активы стоимостью в миллионы долларов будут генерироваться легально. Проект реализуется на основе современных технологий и инфраструктуры, открывая новую ступень в развитии отрасли.