O‘zbekistonda ilk bor kriptovalyuta mayningi qonuniylashdi
O‘zbekiston tarixida ilk bor kriptovalyuta qazib olish faoliyati uchun rasmiy litsenziya berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda uz24.uz xabar berdi. Ushbu yondashuv yashirin faoliyat olib boruvchi fermalar va elektr tarmoqlariga noqonuniy ulanish kabi muammolarni hal qilishga qaratilgan.
Hukumat ushbu sohani rasmiylashtirish va qonuniy maydonga olib chiqish maqsadida amaliy qadam tashladi. Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan birinchi marta xususiy kompaniyaga kriptovalyuta mayningi bilan shug‘ullanish uchun ruxsatnoma berildi.
Endilikda ushbu faoliyat davlat nazorati ostida amalga oshiriladi. Bu jarayon shaffoflik va belgilangan qoidalarga rioya etilgan holda tashkil etiladi.
Buxoro cho‘l hududlarida qiymati millionlab dollar bo‘lgan raqamli aktivlar qonuniy tarzda generatsiya qilinadi. Loyiha zamonaviy texnologiyalar va infratuzilma asosida amalga oshirilib, soha rivojida yangi bosqichni boshlab berdi.
Ushbu qaror mamlakat iqtisodiyotida raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga xizmat qilishi kutilmoqda.