“Tashabbusli budjet” loyihalari saralash bosqichida
Bugun, 21-fevral kuni “Tashabbusli budjet” dasturining 2026-yilga mo‘ljallangan birinchi mavsumi uchun loyiha qabul qilish bosqichi yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida Moliya va iqtisodiyot vazirligi rasmiy ma’lumot berdi. Jarayon joriy yilning 1-fevral sanasida boshlangan va 20-fevralgacha davom etgan.
Shu davr mobaynida fuqarolar tomonidan jami 21 049 ta loyiha taklifi taqdim etilgan. Endi navbat loyihalarni saralash bosqichiga kelgan bo‘lib, ushbu jarayon 21-fevraldan 7-martgacha o‘tkaziladi.
Saralash davomida taqdim etilgan tashabbuslarning belgilangan talab va mezonlarga mosligi, shuningdek, ularni amaliyotga tatbiq etish imkoniyatlari sinchkovlik bilan o‘rganiladi. Saralashdan muvaffaqiyatli o‘tgan loyihalar keyingi bosqichga — ovoz berish jarayoniga chiqariladi.
Fuqarolar ovoz berish orqali o‘z hududlari uchun eng muhim va dolzarb loyihalarni qo‘llab-quvvatlaydilar. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, eng ko‘p qo‘llab-quvvatlangan tashabbuslar davlat tomonidan moliyalashtiriladi va hayotga tatbiq etiladi.
“Tashabbusli budjet” dasturi aholi faolligini oshirish, hududlardagi muammolarni bevosita fuqarolar ishtirokida hal qilish hamda budjet mablag‘laridan foydalanishda shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan. Bu dastur orqali fuqarolar o‘z hududidagi muammolarni hal etishda bevosita ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.