P2P o‘tkazmalarning yarmi 1 mln so‘mgacha bo‘lgan
Markaziy bank 2025 yil uchun P2P (kartadan kartaga) o‘tkazmalar bo‘yicha statistik ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yil davomida amalga oshirilgan o‘tkazmalarning katta qismi kundalik ehtiyojlar, kichik to‘lovlar va odamlar o‘rtasidagi oddiy pul almashinuvi uchun ishlatilgan. Umumiy tranzaksiyalarning qariyb yarmi kichik summalardan iborat bo‘lgan.
Aniqroq aytganda, o‘tkazmalarning 46,1 foizi 1 million so‘mgacha bo‘lgan mablag‘larni o‘z ichiga olgan. Ya’ni, har ikkinchi o‘tkazma katta summalar emas, balki odatiy kundalik xarajatlarni qoplash uchun ishlatilgan.
1–5 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar ulushi 16,8 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 5–10 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar 8,6 foizni egallagan. 10–50 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar ulushi esa 18,3 foizni tashkil qilgan.
Katta summalar bilan bog‘liq operatsiyalarga kelsak, 50–100 million so‘m oralig‘idagi P2P o‘tkazmalar 5,4 foizni, 100–200 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar 3,2 foizni, 200–500 million so‘m oralig‘idagi operatsiyalar esa 1,4 foizni tashkil etgan. 500 million so‘mdan ortiq summalarga ega tranzaksiyalar esa umumiy o‘tkazmalarning atigi 0,2 foizini tashkil qilgan.
Xulosa qilish mumkinki, 2025 yilda P2P o‘tkazmalarning asosiy qismi kundalik hayotdagi mayda va o‘rta summadagi to‘lovlardan iborat bo‘lgan. Odamlar karta orqali tez va qulay usulda o‘zaro pul almashinuvi va kichik xarajatlarni amalga oshirishni afzal ko‘rgan.

Половина P2P переводов составляет до 1 млн сум
Центральный банк опубликовал статистические данные по P2P (с карты на карту) переводам за 2025 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, большая часть переводов, осуществленных в прошлом году, использовалась для повседневных нужд, мелких платежей и обычного обмена деньгами между людьми. Почти половина всех транзакций состояла из небольших сумм.
Конкретно, 46,1% переводов включали суммы до 1 миллиона сум. То есть каждый второй перевод был не крупной суммой, а использовался для покрытия обычных повседневных расходов.
Доля переводов в диапазоне от 1 до 5 миллионов сум составила 16,8%, а переводы от 5 до 10 миллионов сум — 8,6%. Доля переводов в диапазоне от 10 до 50 миллионов сум составила 18,3%.
Что касается операций с крупными суммами, то P2P переводы в диапазоне от 50 до 100 миллионов сум составили 5,4%, переводы от 100 до 200 миллионов сум — 3,2%, а операции от 200 до 500 миллионов сум — 1,4%. Транзакции с суммами свыше 500 миллионов сум составили всего 0,2% от общего объема переводов.
Можно сделать вывод, что в 2025 году основная часть P2P переводов состояла из мелких и средних платежей в повседневной жизни. Люди предпочитали быстро и удобно обмениваться деньгами и совершать мелкие расходы с помощью карты.