P2P o‘tkazmalarning yarmi 1 mln so‘mgacha bo‘lgan
Markaziy bank 2025 yil uchun P2P (kartadan kartaga) o‘tkazmalar bo‘yicha statistik ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yil davomida amalga oshirilgan o‘tkazmalarning katta qismi kundalik ehtiyojlar, kichik to‘lovlar va odamlar o‘rtasidagi oddiy pul almashinuvi uchun ishlatilgan. Umumiy tranzaksiyalarning qariyb yarmi kichik summalardan iborat bo‘lgan.
Aniqroq aytganda, o‘tkazmalarning 46,1 foizi 1 million so‘mgacha bo‘lgan mablag‘larni o‘z ichiga olgan. Ya’ni, har ikkinchi o‘tkazma katta summalar emas, balki odatiy kundalik xarajatlarni qoplash uchun ishlatilgan.
1–5 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar ulushi 16,8 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 5–10 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar 8,6 foizni egallagan. 10–50 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar ulushi esa 18,3 foizni tashkil qilgan.
Katta summalar bilan bog‘liq operatsiyalarga kelsak, 50–100 million so‘m oralig‘idagi P2P o‘tkazmalar 5,4 foizni, 100–200 million so‘m oralig‘idagi o‘tkazmalar 3,2 foizni, 200–500 million so‘m oralig‘idagi operatsiyalar esa 1,4 foizni tashkil etgan. 500 million so‘mdan ortiq summalarga ega tranzaksiyalar esa umumiy o‘tkazmalarning atigi 0,2 foizini tashkil qilgan.
Xulosa qilish mumkinki, 2025 yilda P2P o‘tkazmalarning asosiy qismi kundalik hayotdagi mayda va o‘rta summadagi to‘lovlardan iborat bo‘lgan. Odamlar karta orqali tez va qulay usulda o‘zaro pul almashinuvi va kichik xarajatlarni amalga oshirishni afzal ko‘rgan.
Bu ma’lumotlar Markaziy bank tomonidan e’lon qilindi.