O‘zbekistonda pensiya tizimini isloh qilish rejalashtirilmoqda
O‘zbekistonda pensiya tizimini isloh qilish bo‘yicha kompleks dastur ishlab chiqilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu dastur xorijiy tajribaga asoslangan holda davlat pensiya ta’minotining samaradorligini oshirishni maqsad qilgan. Ushbu dastur Prezident farmoni bilan tasdiqlangan 2026 yilgi davlat dasturida qayd etilgan.
Dastur doirasida bir nechta muhim yo‘nalishlar belgilangan. Jumladan, jamg‘arib boriladigan pensiya tizimini qayta ko‘rib chiqish, pensiya jamg‘armalarini kapitallashtirishning samarali mexanizmlarini joriy etish, jamg‘arma mablag‘larini uzoq muddatli investitsiyalarga yo‘naltirish orqali kapital bozorini rivojlantirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, barqaror pensiya tizimini shakllantirish uchun Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzurida xalqaro ekspertlar ishtirokida loyiha ofisi tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. 2026 yil iyul oyiga qadar pensiya miqdori bo‘yicha yangi qonun loyihasi ishlab chiqiladi.
Ushbu qonunda pensiyadan chegirmalar miqdori pensiyaning 50 foizidan oshmasligi va chegirmadan so‘ng pensiya miqdori rasman belgilangan eng kam iste’mol xarajatlaridan kam bo‘lmasligi belgilab qo‘yiladi. Shuningdek, “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi qonunga ham tegishli o‘zgartirishlar kiritiladi.
Bundan tashqari, ayrim davlat xizmatlarini fuqarolarning murojaatisiz, ya’ni proaktiv tartibda ko‘rsatish mexanizmini joriy qilish rejalashtirilgan. Xususan, pensiya yoshiga yetgan shaxslarga shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘idagi mablag‘lar murojaatsiz to‘lab beriladi.
Davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilingan yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan talabalar, ijtimoiy reyestrga kiritilgan oilalar farzandlari yoki nogironligi bo‘lgan talabalar uchun turar joyga yo‘llanmalar ham avtomatik tarzda taqdim etiladi. Shuningdek, pensiya yoshini oshirish masalasi ham muhokamada.
2025 yil oktyabr oyida Pensiya jamg‘armasi ijrochi direktori Murodbek Otajonovning ma’lum qilishicha, erkaklar uchun pensiya yoshi 60 yoshdan 63 yoshga, ayollar uchun esa 55 yoshdan 58 yoshgacha oshirilishi taklif etilgan. Bu jarayon bosqichma-bosqich amalga oshirilishi, ya’ni har yili yarim yildan qo‘shib borilishi rejalashtirilgan.

В Узбекистане планируется разработка комплексной программы по реформированию пенсионной системы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта программа направлена на повышение эффективности государственного пенсионного обеспечения на основе зарубежного опыта. Программа зафиксирована в государственной программе на 2026 год, утверждённой указом Президента.
В рамках программы определены несколько важных направлений. В частности, планируется пересмотр накопительной пенсионной системы, внедрение эффективных механизмов капитализации пенсионных фондов, а также развитие рынка капитала через долгосрочные инвестиции средств фондов.
Кроме того, для формирования устойчивой пенсионной системы предусмотрено создание проектного офиса при Министерстве экономики и финансов с участием международных экспертов. До июля 2026 года будет разработан новый законопроект о размере пенсий.
В этом законе будет установлено, что размер удержаний из пенсии не должен превышать 50% от её суммы, а после удержаний размер пенсии не может быть ниже официально установленного минимального прожиточного минимума. Также будут внесены соответствующие изменения в закон «О государственном пенсионном обеспечении граждан».
Кроме того, планируется внедрение механизма предоставления некоторых государственных услуг в проактивном порядке, то есть без обращения граждан. В частности, средства с личных накопительных пенсионных счетов будут выплачиваться лицам, достигшим пенсионного возраста, без их обращения.
Для студентов-сирот и студентов, лишённых родительской опеки, а также детей из семей, включённых в социальный реестр, или студентов с инвалидностью, которые поступили в государственные высшие учебные заведения, автоматически будут предоставляться направления на жильё. Также обсуждается вопрос повышения пенсионного возраста.
В октябре 2025 года исполнительный директор Пенсионного фонда Муродбек Отажонов сообщил, что предлагается повысить пенсионный возраст для мужчин с 60 до 63 лет, а для женщин — с 55 до 58 лет. Этот процесс будет осуществляться поэтапно, с увеличением возраста на полгода каждый год.