O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz kirish imkoniyati mavjud davlatlar soni yaqin yillarda sezilarli darajada oshishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu maqsad 2026 yil 16 fevralda tasdiqlangan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining yangi tahririda belgilangan. Rejaga ko‘ra, hozirda O‘zbekiston fuqarolari 34 ta davlatga vizasiz borishi mumkin.
2026 yilga kelib bu ko‘rsatkich 36 taga, 2027 yilda 38 taga, 2028 yilda 42 taga, 2029 yilda 46 taga, 2030 yilga borib esa 50 taga yetkazilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, ayni paytda 42 ta davlatga soddalashtirilgan viza tartibi amal qilmoqda.
2030 yilga qadar bunday davlatlar soni 60 taga yetishi kutilmoqda. Ushbu jarayonni qulaylashtirish maqsadida konsullik xizmatlari uchun maxsus mobil platforma ishlab chiqilishi rejalashtirilgan.
Bu platforma orqali foydalanuvchilar soni 60 mingtagacha oshishi ko‘zda tutilgan. Eslatib o‘tish joizki, 2025 yilda O‘zbekiston fuqarolari uchun Xitoy va Iordaniyaga vizasiz rejim joriy etilgan edi.
Bu kabi tashabbuslar mamlakatning xalqaro aloqalarini mustahkamlash va fuqarolar uchun qulay sharoitlar yaratishga xizmat qiladi. Ma’lumot manbasi: Zamin.uz.

Количество стран, в которые граждане Узбекистана могут въезжать без визы, увеличится
Ожидается, что количество стран, в которые граждане Узбекистана смогут въезжать без визы, значительно увеличится в ближайшие годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта цель установлена в новой редакции стратегии «Узбекистан – 2030», утвержденной 16 февраля 2026 года. Согласно плану, в настоящее время граждане Узбекистана могут без визы посещать 34 страны.
К 2026 году этот показатель планируется увеличить до 36, в 2027 году — до 38, в 2028 году — до 42, в 2029 году — до 46, а к 2030 году — до 50. Кроме того, в настоящее время действует упрощённый визовый режим с 42 странами.
Ожидается, что к 2030 году количество таких стран достигнет 60. Для облегчения этого процесса планируется разработать специальную мобильную платформу для консульских услуг.
Предполагается, что количество пользователей этой платформы увеличится до 60 тысяч. Напомним, что в 2025 году для граждан Узбекистана был введён безвизовый режим с Китаем и Иорданией.
Подобные инициативы способствуют укреплению международных связей страны и созданию комфортных условий для граждан. Источник информации: Zamin.uz.