O‘zbekistonda payshanba “Yoshlar kuni” deb e’lon qilindi
O‘zbekistonda har haftaning payshanba kuni rasman “Yoshlar kuni” deb e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va ularning muammolarini hal qilish maqsadida amalga oshirilmoqda. Bu kun mamlakatdagi vazirliklar, idoralar va mahalliy hokimliklar tomonidan yoshlar bilan bevosita muloqot qilish, ularning fikrlarini tinglash va muammolarini hal etishga qaratilgan faoliyatlar bilan o‘tadi.
Payshanba kunlari sohaviy rahbarlar mahallalar, maktablar va texnikumlarga tashrif buyurib, yoshlar bilan uchrashuvlar tashkil qiladi. Ular yoshlarning o‘z fikr-mulohazalarini bildirishlariga imkon yaratadi, shuningdek, ularning ta’lim olish, sport bilan shug‘ullanish, kasb o‘rganish va ishga joylashish kabi masalalarida yordam ko‘rsatadi.
Yoshlarni tadbirkorlikka jalb etish va xorijiy tillarni o‘rganishlariga ko‘maklashish ham ushbu kunning asosiy yo‘nalishlaridan biridir. Bundan tashqari, yosh tadbirkorlar va startap loyihalari bilan shug‘ullanuvchi yigit-qizlar uchun maxsus grantlar va moliyaviy yordam ajratiladi.
Shuningdek, “Yoshlar kuni” doirasida turli tanlovlar, ko‘rgazmalar va yarmarkalar tashkil etiladi. Ushbu tadbirlar orqali eng yaxshi tomorqachi, fermer, sanoatchi, ijodkor va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan yoshlar rag‘batlantiriladi.
Mazkur kun yoshlarning ijodiy va mehnat salohiyatini rivojlantirish, yangi iqtidorlarni kashf etish va ularga imkoniyat yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi. Shu bilan birga, bu tashabbus yosh avlodning kelajakka bo‘lgan ishonchini mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Узбекистане четверг объявлен «Днём молодёжи»
Эта инициатива реализуется с целью поддержки молодежи и решения их проблем. В этот день министерства, ведомства и местные органы власти страны проводят мероприятия, направленные на прямое общение с молодежью, выслушивание их мнений и решение их проблем.
В четверги отраслевые руководители посещают районы, школы и техникумы, организуя встречи с молодежью. Они создают условия для выражения молодежью своих мыслей, а также оказывают помощь в вопросах получения образования, занятия спортом, освоения профессии и трудоустройства.
Привлечение молодежи к предпринимательству и помощь в изучении иностранных языков также являются основными направлениями этого дня. Кроме того, молодым предпринимателям и ребятам, занимающимся стартап-проектами, выделяются специальные гранты и финансовая поддержка.
В рамках «Дня молодежи» также организуются различные конкурсы, выставки и ярмарки. Через эти мероприятия поощряются лучшие садоводы, фермеры, промышленники, творческие личности и молодые люди, работающие в других сферах.
Этот день имеет важное значение для развития творческого и трудового потенциала молодежи, выявления новых талантов и создания для них возможностей. Кроме того, эта инициатива способствует укреплению веры молодого поколения в будущее.