Yoshlar uchun 200 mln dollar qo‘shimcha mablag‘ ajratiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlar bilan o‘tkazgan uchrashuvda har yili mehnat bozoriga 600 ming nafar yosh kirib kelayotgani, 2030 yilga borib bu ko‘rsatkich 1 millionga yetishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu sababli, yoshlar uchun munosib ish o‘rinlarini yaratish davlatning eng muhim vazifalaridan biri ekaniga alohida urg‘u berildi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, yoshlar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnomalarda ishtirokchilarning uchdan biri tadbirkor bo‘lish istagini bildirgan.
Yoshlarning bu qiziqishini qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘tgan yili banklar va Yoshlar ishlari agentligiga 400 million dollar ajratilgani ma’lum qilindi. Ushbu mablag‘lar orqali “Yoshlar biznesi” va “Kelajakka qadam” dasturlari amalga oshirilib, 15 ming nafar yosh o‘z biznesini boshlagan.
Natijada 50 mingdan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan. Bunda har bir yosh tadbirkor atrofidagi boshqa oilalar uchun ham daromad manbai bo‘layotgani ta’kidlandi.
Prezident yoshlar tadbirkorligini yanada rivojlantirish maqsadida qo‘shimcha 200 million dollar ajratilishini e’lon qildi. Ushbu mablag‘ yangi loyihalar uchun turtki bo‘lib, mavjud bizneslarni kengaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Shuningdek, o‘zini o‘zi band qilgan yoshlar uchun kredit miqdori 100 million so‘mdan 300 million so‘mgacha oshirilishi belgilandi. Yosh tadbirkorlarning yirik loyihalari uchun esa kredit limiti 5 milliard so‘mdan 10 milliard so‘mgacha ko‘tarilishi mumkinligi aytildi.
Innovatsion startaplar uchun 100 ming dollargacha investitsiya ajratish imkoniyati ham joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, servis va umumiy ovqatlanish sohasida mahalliy brendlardan franshiza olib, filial ochmoqchi bo‘lgan yoshlar uchun ham qulay moliyaviy shartlar yaratiladi.
Bu orqali yoshlar tayyor biznes tizimiga qo‘shilib, o‘z faoliyatini tezroq yo‘lga qo‘yishi mumkin bo‘ladi. Xulosa qilib aytganda, yoshlar sonining ortib borayotgan bir paytida ularga ish, daromad va biznes imkoniyatlarini kengaytirish kelajakni mustahkamlash uchun muhim qadamdir.
Endi asosiy vazifa — bu imkoniyatlarning joylarda adolatli va tezkor amalga oshirilishini ta’minlash.

Для молодежи будет выделено дополнительно 200 млн долларов
Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с молодежью подчеркнул, что ежегодно на рынок труда выходит 600 тысяч молодых людей, и к 2030 году этот показатель может достигнуть 1 миллиона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Поэтому создание достойных рабочих мест для молодежи является одной из важнейших задач государства. Согласно статистическим данным, в опросах среди молодежи треть участников выразили желание стать предпринимателями.
В целях поддержки этого интереса молодежи в прошлом году банкам и Агентству по делам молодежи было выделено 400 миллионов долларов. За счет этих средств реализуются программы «Молодежный бизнес» и «Шаг в будущее», благодаря которым 15 тысяч молодых людей начали свой бизнес.
В результате более 50 тысяч человек получили работу. При этом отмечается, что каждый молодой предприниматель становится источником дохода для других семей в своем окружении.
Президент объявил о выделении дополнительного финансирования в размере 200 миллионов долларов для дальнейшего развития молодежного предпринимательства. Эти средства станут стимулом для новых проектов и будут способствовать расширению существующего бизнеса.
Кроме того, для самозанятых молодых людей размер кредита будет увеличен с 100 миллионов до 300 миллионов сумов. Для крупных проектов молодых предпринимателей кредитный лимит может быть повышен с 5 миллиардов до 10 миллиардов сумов.
Планируется также внедрение возможности инвестирования до 100 тысяч долларов в инновационные стартапы. Кроме того, для молодых людей, желающих открыть филиал, приобретая франшизу у местных брендов в сфере сервиса и общественного питания, будут созданы удобные финансовые условия.
Таким образом, молодежь сможет присоединиться к готовой бизнес-системе и быстрее начать свою деятельность. В заключение можно сказать, что в условиях роста численности молодежи расширение для них возможностей трудоустройства, дохода и бизнеса является важным шагом для укрепления будущего.
Теперь главная задача — обеспечить справедливое и оперативное внедрение этих возможностей на местах.