Yig‘ilishda jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini o‘tab chiqqan yoshlarning jamiyatga qayta moslashuvi masalasi muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu masala dolzarb yo‘nalishlardan biri sifatida belgilandi. Ta’kidlanishicha, bunday yoshlar ozodlikka chiqqanidan so‘ng ko‘plab to‘siqlarga duch keladi.
Ular uchun aniq yo‘nalish, amaliy kasb va barqaror daromad manbai yaratish muhim ekani qayd etildi. Shu maqsadda “Ikkinchi imkon” loyihasi yo‘lga qo‘yilishi ma’lum qilindi.
Ushbu loyiha doirasida jazo muddatini o‘tab chiqqan yoshlar uchun 8–12 oylik intensiv kurslar tashkil etiladi. Bu kurslarda zamonaviy kasblar, masalan, dasturlash, veb-dizayn, kompyuter muhandisligi kabi yo‘nalishlar, shuningdek, xorijiy tillar o‘rgatiladi.
Loyihaning asosiy maqsadi – yoshlarni daromadli ish bilan ta’minlash va ularga “yangi hayot” boshlash imkonini yaratishdir. Dastlab, ushbu loyiha 1-iyundan boshlab Navoiy, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida amalga oshiriladi.
Keyingi yildan esa loyihani butun mamlakat bo‘ylab kengaytirish rejalashtirilmoqda. Yig‘ilish davomida davlat rahbari yoshlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Tadbirda mas’ul shaxslarning hisobotlari eshitildi, yoshlardan kelib tushgan taklif va fikrlar tinglandi. “Ikkinchi imkon” loyihasi o‘z nomiga mos ravishda yoshlarning o‘tmishini emas, kelajagini ustuvor qo‘yadi.
Agar tizim to‘g‘ri ishlasa, bu loyiha minglab yoshlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Shuningdek, jamiyat uchun ham xavfsizlikni oshirib, malakali kadrlarni ko‘paytirishga xizmat qiladi.

Проект “Второй шанс” дает надежду молодежи
На собрании обсуждался вопрос социальной адаптации молодых людей, отбывших наказание в исправительных учреждениях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот вопрос был определён как одно из актуальных направлений. Отмечается, что такие молодые люди сталкиваются с множеством препятствий после освобождения.
Для них важно создать чёткое направление, практическую профессию и стабильный источник дохода. В этой связи было объявлено о запуске проекта «Второй шанс».
В рамках данного проекта для молодых людей, отбывших наказание, будут организованы интенсивные курсы продолжительностью 8–12 месяцев. На этих курсах будут преподаваться современные профессии, такие как программирование, веб-дизайн, компьютерная инженерия, а также иностранные языки.
Основная цель проекта — обеспечить молодежь доходной работой и дать им возможность начать «новую жизнь». Изначально проект будет реализован с 1 июня в Навоийской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
С следующего года планируется расширить проект на всю страну. Во время собрания глава государства провёл открытую беседу с молодёжью.
На мероприятии были заслушаны отчёты ответственных лиц, а также предложения и мнения, поступившие от молодежи. Проект «Второй шанс» соответствует своему названию, ставя в приоритет не прошлое, а будущее молодых людей.
Если система будет работать правильно, этот проект создаст новые возможности для тысяч молодых людей. Кроме того, он повысит безопасность в обществе и будет способствовать увеличению числа квалифицированных кадров.