Bugungi kunda “Ko‘mak” dasturi orqali chekka va olis hududlarda yoshlar uchun yangi imkoniyatlar yaratilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, dastur doirasida 130 million so‘mgacha foizsiz ssuda ajratish yo‘lga qo‘yilgan. Bu orqali so‘nggi olti oy davomida 120 dan ortiq xorijiy til o‘rgatish markazlari tashkil etildi.
Ushbu markazlarni tashkil qilgan yosh tadbirkorlar endi faoliyatini yanada kengaytirish, IT va zamonaviy kasblar markazi, kutubxona hamda sport to‘garaklari kabi qo‘shimcha loyihalar ochishni rejalashtirmoqda. Bu tashabbuslar nafaqat til o‘rgatish, balki kengroq rivojlanish muhitini yaratishga qaratilgan.
“Ko‘mak” dasturi doirasida yaxshi natijaga erishgan yosh tadbirkorlar faoliyatini kengaytirish uchun 300 million so‘mgacha foizsiz ssuda ajratish ham ko‘zda tutilgan. Bu esa muvaffaqiyatli loyihalarni yanada yuqori bosqichga olib chiqish imkonini beradi.
Bundan tashqari, dastur doirasida soliqlarda ham yengilliklar joriy etildi. Endilikda chekka hududlardagi o‘quv markazlari ijtimoiy soliqni 1 foiz miqdorida, o‘qituvchilar esa daromad solig‘ini 7,5 foiz miqdorida to‘laydi.
Bu esa avvalgi 12 foizlik stavkaga nisbatan ancha qulay sharoit yaratadi. Shuningdek, Yoshlar ishlari agentligiga yiliga 20 ming nafar yoshni kelajak kasblariga tayyorlash vazifasi yuklatilgan.
Har bir tumanga 500 million so‘mgacha foizsiz ssuda ajratilishi va texnikum hamda o‘quv markazlarida kasb-hunar laboratoriyalarini tashkil etish rejalashtirilgan. Xulosa qilib aytganda, “Ko‘mak” dasturi chekka hududlarda ham zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni o‘rgatish imkoniyatini yaratmoqda.
Endi asosiy vazifa – bu markazlarning barqaror faoliyatini ta’minlash va yoshlarga amaliy natija berishdir. Manba: Zamin.uz

В настоящее время через программу “Ko‘mak” создаются новые возможности для молодежи в отдалённых и глухих регионах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что в рамках программы предусмотрено предоставление беспроцентных займов до 130 миллионов сумов. Благодаря этому за последние шесть месяцев было открыто более 120 центров изучения иностранных языков.
Молодые предприниматели, создавшие эти центры, теперь планируют расширить свою деятельность, открывая дополнительные проекты, такие как центры IT и современных профессий, библиотеки и спортивные кружки. Эти инициативы направлены не только на изучение языков, но и на создание более широкой среды для развития.
В рамках программы “Ko‘mak” также предусмотрено предоставление беспроцентных займов до 300 миллионов сумов для расширения деятельности молодых предпринимателей, достигших хороших результатов. Это позволит вывести успешные проекты на более высокий уровень.
Кроме того, в рамках программы введены налоговые льготы. Теперь учебные центры в отдалённых регионах платят социальный налог в размере 1%, а преподаватели — подоходный налог в размере 7,5%.
Это значительно более выгодные условия по сравнению с прежней ставкой в 12%. Также Агентству по делам молодежи поставлена задача ежегодно готовить 20 тысяч молодых специалистов для будущих профессий.
Каждому району планируется выделять беспроцентный займ до 500 миллионов сумов, а в техникумах и учебных центрах организовывать лаборатории по профессиональному обучению. В итоге программа “Ko‘mak” создаёт возможность обучения современным знаниям и навыкам даже в отдалённых регионах.
Теперь основная задача — обеспечить устойчивую работу этих центров и дать молодежи практические результаты. Источник: Zamin.uz