O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi vakillari blogerlar va internet orqali daromad topayotgan shaxslar faoliyatini tartibga solish hamda samarali soliq nazoratini yo‘lga qo‘yish maqsadida Rossiya Federal soliq xizmatining tajribasini o‘rganmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu borada Moskva shahrida maxsus uchrashuv va o‘quv jarayonlari tashkil etildi. 2025-yilda O‘zbekiston iqtisodiyotida muhim o‘zgarish yuz berdi.
Blogerlarning reklama yo‘li bilan topayotgan daromadlari ilk bor rasmiy ravishda Yalpi ichki mahsulot (YAIM) tarkibiga kiritildi. Bu esa mamlakat iqtisodiyoti uchun yangi segment sifatida blogerlikni tan olishga asos bo‘ldi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, blogerlarning umumiy daromadi 760,2 milliard so‘mni tashkil etdi. Bu miqdor dollarda taxminan 62 million AQSh dollariga teng.
Ushbu raqamlar blogerlik faoliyatining faqat shaxsiy manfaat emas, balki davlat iqtisodiyotiga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatayotganini ko‘rsatadi. Endilikda blogerlik sohasi nafaqat ijtimoiy tarmoqlardagi faollik, balki real iqtisodiy sektor sifatida shakllanmoqda.
Kelgusida bu faoliyatni to‘liq rasmiylashtirish, shaffoflashtirish va soliq tizimiga to‘liq integratsiya qilish rejalashtirilgan. Bu esa iqtisodiyotni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Доход блогеров впервые включен в ВВП
Представители Налогового комитета Узбекистана изучают опыт Федеральной налоговой службы России с целью регулирования деятельности блогеров и лиц, получающих доход через интернет, а также для организации эффективного налогового контроля. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой связи в Москве были организованы специальные встречи и учебные процессы. В 2025 году в экономике Узбекистана произошли важные изменения.
Доходы блогеров от рекламы впервые официально включены в состав Валового внутреннего продукта (ВВП). Это стало основанием для признания блогерства как нового сегмента в экономике страны.
Согласно официальным данным, общий доход блогеров составил 760,2 миллиарда сумов. Эта сумма примерно равна 62 миллионам долларов США.
Эти цифры показывают, что деятельность блогеров оказывает значительное влияние не только на личные интересы, но и на экономику государства. Теперь сфера блогерства формируется не только как активность в социальных сетях, но и как реальный экономический сектор.
В дальнейшем планируется полная легализация, прозрачность и интеграция этой деятельности в налоговую систему. Это будет способствовать дальнейшему развитию экономики.