Ushbu tashrif yurtimizda ma’naviy qadriyatlarga katta e’tibor berilayotganining yorqin namunasidir. Ziyorat chog‘ida Qur’on tilovat qilinib, mamlakatimizga tinchlik, baraka va farovonlik tilab duo qilindi.
Ziyoratdan so‘ng islom sivilizatsiyasi rivojiga ulkan hissa qo‘shgan Hakim Termiziyning boy ma’naviy va ilmiy merosi haqida suhbat bo‘lib o‘tdi. Uning asarlarini chuqur o‘rganish va xalqaro miqyosda targ‘ib qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bu boradagi faoliyat ajdodlarimiz merosini saqlash va uni kelajak avlodga yetkazish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri sifatida qayd etildi. Suhbat davomida milliy qadriyatlarimiz, diniy an’analarimiz va ularning yoshlar tarbiyasidagi o‘rni haqida ham qimmatli fikrlar bildirildi.
Yosh avlodni sog‘lom dunyoqarash, vatanparvarlik va ezgu g‘oyalar ruhida tarbiyalash bugungi kunning dolzarb vazifalaridan biri ekanligi ta’kidlandi. Shuningdek, yoshlar qalbida tarixga hurmat va elga sadoqat tuyg‘ularini mustahkamlash masalasi alohida qayd etildi.
Keyingi yillarda Hakim Termiziy maqbarasi va uning atrofida keng ko‘lamli obodonlashtirish ishlari amalga oshirilgan. Ziyoratchilar uchun qulay sharoitlar yaratilgan, zamonaviy yoritish, isitish va sovitish tizimlari o‘rnatilgan.
Atrof hududlar obod etilib, ko‘p yillik manzarali daraxtlar va mavsumiy gullar ekilgan. Bu ishlar majmuaning yanada fayzli va ko‘rkam bo‘lishiga xizmat qilmoqda.
Tashrif davomida Prezident ushbu maskanni doimiy ravishda obod saqlash, ziyoratchilar uchun qulayliklarni kengaytirish yuzasidan tegishli topshiriqlar berdi. Hakim Termiziy merosi nafaqat tarixiy obida, balki ilm-ma’rifat, ma’naviy tarbiya va milliy o‘zlikni anglash maskani sifatida ham yuksak e’tibor markazida qolmoqda.

Президент посетил мавзолей Хакима Термеziy в Сурхандарье
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе визита в Сурхандарьинскую область, согласно традиции, начал с посещения мавзолея великого учёного Хакима Термеziy. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот визит является ярким примером того, что в нашей стране уделяется большое внимание духовным ценностям. Во время посещения был прочитан Коран, и была произнесена молитва за мир, благополучие и процветание нашей страны.
После посещения состоялась беседа о богатом духовном и научном наследии Хакима Термеziy, который внёс огромный вклад в развитие исламской цивилизации. Особое внимание было уделено вопросам глубокого изучения его трудов и их международного продвижения.
Деятельность в этом направлении была отмечена как один из важных шагов по сохранению наследия наших предков и передаче его будущим поколениям. В ходе беседы также были высказаны ценные мысли о наших национальных ценностях, религиозных традициях и их роли в воспитании молодёжи.
Было подчеркнуто, что воспитание молодого поколения в духе здорового мировоззрения, патриотизма и благородных идей является одной из актуальных задач современности. Кроме того, особое внимание было уделено укреплению в сердцах молодёжи чувства уважения к истории и преданности народу.
В последние годы вокруг мавзолея Хакима Термеziy проведены масштабные работы по благоустройству. Для посетителей созданы комфортные условия, установлены современные системы освещения, отопления и охлаждения.
Окрестные территории благоустроены, посажены многолетние декоративные деревья и сезонные цветы. Эти работы способствуют тому, чтобы комплекс стал ещё более благодатным и красивым.
В ходе визита Президент дал соответствующие поручения по постоянному поддержанию этого места в порядке и расширению удобств для посетителей. Наследие Хакима Термеziy остаётся в центре внимания не только как исторический памятник, но и как центр науки, духовного воспитания и осознания национальной идентичности.