Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatining Jarqo‘rg‘on tumanida barpo etilayotgan "Yangi O‘zbekiston" massiviga tashrif buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu massiv mamlakatimizda aholiga munosib yashash sharoitlarini yaratish maqsadida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarning bir qismidir. Prezidentning 2021 yil 12 oktyabrdagi farmoniga muvofiq, "Yangi O‘zbekiston" massivlari qurilishi izchil davom etmoqda.
Jarqo‘rg‘ondagi massiv zamonaviy shaharsozlik talablari asosida barpo etilmoqda. 50 gektar maydonda 116 ta ko‘p qavatli uy qurilishi rejalashtirilgan bo‘lib, hozirga qadar 68 ta uyda 1500 xonadon foydalanishga topshirilgan.
Hududda poliklinika, 180 o‘rinli bog‘cha, 330 o‘rinli maktab, mahalla binosi, axborot texnologiyalari va ingliz tili o‘quv markazi faoliyat ko‘rsatmoqda. Mazkur hududda ichimlik suvi, gaz va issiqlik quvurlari tortilib, 250 kV quvvatga ega transformator o‘rnatilgan.
Shuningdek, 4,5 gektar yerda manzarali va mevali daraxtlar ekilgan. Prezident tashrif davomida massivdagi 66-maktab faoliyati bilan tanishdi.
Maktabda 500 dan ortiq o‘quvchi ta’lim olmoqda. Nogironligi bo‘lgan bolalar uchun maxsus sharoitlar yaratilgan bo‘lib, ularga zamonaviy standartlar asosida ta’lim berilmoqda.
Maktab hovlisi, sport zali, o‘quv xonalari va boshqa infratuzilma zarur qulayliklar bilan ta’minlangan. Prezident maktabda sun’iy intellekt va raqamlashtirish bo‘yicha ta’lim dasturlarining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari xorijiy tillar va axborot texnologiyalari o‘quv markaziga tashrif buyurdi. 6,5 milliard so‘m mablag‘ hisobiga qurilgan ushbu markazda 2000 dan ortiq yoshlar ta’lim olishi uchun sharoit yaratilgan.
Bu yerda ko‘plab yoshlar kompyuter savodxonligi va xorijiy tillar bo‘yicha sertifikat olishga muvaffaq bo‘lgan. Prezident massivdagi faoliyatni yuqori baholab, aholi bilan samimiy muloqotda bo‘ldi.
U "Yangi O‘zbekiston" massivlari xalqimiz uchun farovon hayot sharoitlarini yaratish, ta’lim va ilm-fanga e’tibor qaratish orqali mamlakatimizni yanada rivojlantirishga qaratilganini ta’kidladi. Prezidentimizning ushbu tashrifi aholi uchun yangi imkoniyatlar va istiqbolli loyihalarni amalga oshirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Президент ознакомился с массивом 'Новый Узбекистан' в Джаркургане
Президент Шавкат Мирзиёев посетил массив "Новый Узбекистан", строящийся в Джаркурганском районе Сурхандарьинской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот массив является частью масштабных работ, направленных на создание достойных условий жизни для населения нашей страны. В соответствии с указом Президента от 12 октября 2021 года строительство массивов "Новый Узбекистан" продолжается последовательно.
Массив в Джаркургане возводится на основе современных требований градостроительства. На площади 50 гектаров запланировано строительство 116 многоэтажных домов, из которых на данный момент 68 домов с 1500 квартирами сданы в эксплуатацию.
В районе функционируют поликлиника, детский сад на 180 мест, школа на 330 мест, здание махалли, центр информационных технологий и изучения английского языка. В этом районе проложены водопроводные, газовые и тепловые сети, установлен трансформатор мощностью 250 кВ.
Кроме того, на площади 4,5 гектара высажены декоративные и плодовые деревья. Во время визита Президент ознакомился с деятельностью 66-й школы массива.
В школе обучаются более 500 учеников. Для детей с ограниченными возможностями созданы специальные условия, им предоставляется образование на основе современных стандартов.
Школьный двор, спортивный зал, учебные классы и другая инфраструктура обеспечены необходимыми удобствами. Президент особо подчеркнул важность образовательных программ по искусственному интеллекту и цифровизации в школе.
Также глава государства посетил центр изучения иностранных языков и информационных технологий. Построенный за счет средств в размере 6,5 миллиарда сумов, этот центр создает условия для обучения более 2000 молодых людей.
Здесь многие молодые люди успешно получили сертификаты по компьютерной грамотности и иностранным языкам. Президент высоко оценил деятельность массива и провел искренний диалог с населением.
Он подчеркнул, что массивы "Новый Узбекистан" направлены на создание благоприятных условий жизни для нашего народа, развитие образования и науки, что способствует дальнейшему развитию нашей страны. Этот визит Президента стал важным шагом на пути реализации новых возможностей и перспективных проектов для населения.