O‘zbekistonning uch shahri – Samarqand, Buxoro va Xiva – xalqaro miqyosda e’tirof etilib, Osiyoning eng go‘zal 30 shahri ro‘yxatiga kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ro‘yxat Polshada chop etiladigan “National Geographic Traveler” jurnalining maxsus sonida e’lon qilingan. Maqola muallifi, jurnalist Agneshka Franus O‘zbekistonning boy tarixiy merosi va Buyuk Ipak yo‘li shaharlarining o‘ziga xos me’moriy jozibasini alohida ta’kidlagan.
Jumladan, Samarqanddagi Registon ansambli, Shohi-Zinda majmuasi, Bibixonim masjidi va Amir Temur maqbarasi dunyoning eng nodir yodgorliklari sifatida keltirilgan. Buxoro shahrida joylashgan Ark qal’asi va qadimiy madrasalar shaharning uzoq tarixiy davlatchilik an’analarini aks ettiradi.
Xiva shahri esa Ichan-qal’a majmuasi bilan dunyo bo‘ylab mashhur bo‘lib, ochiq osmon ostidagi muzey sifatida yuqori baholangan. Bundan tashqari, maqolada O‘zbekistondagi sayyohlik infratuzilmasi ham e’tirof etilgan.
Xavfsizlik darajasi, transport qulayliklari, xizmatlar sifati va narxlarning mosligi mamlakatni sayohat qilish uchun qulay manzilga aylantirgani qayd etilgan. Shuningdek, mahalliy aholining mehmondo‘stligi va samimiyligi ham alohida ta’kidlangan.

Самарканд, Бухара и Хива – одни из самых красивых городов Азии
Три города Узбекистана – Самарканд, Бухара и Хива – получили международное признание и вошли в список 30 самых красивых городов Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот список был опубликован в специальном выпуске журнала «National Geographic Traveler», издаваемого в Польше. Автор статьи, журналист Агнешка Франус, особо отметила богатое историческое наследие Узбекистана и уникальное архитектурное очарование городов Великого шелкового пути.
В частности, ансамбль Регистан, комплекс Шахи-Зинда, мечеть Биби-Ханым и мавзолей Амир Темура в Самарканде названы одними из самых редких памятников мира. В городе Бухара крепость Арк и древние медресе отражают долгие традиции исторического государственности.
Город Хива известен во всем мире благодаря комплексу Ичан-Кала, который высоко оценен как музей под открытым небом. Кроме того, в статье отмечена туристическая инфраструктура Узбекистана.
Уровень безопасности, удобство транспорта, качество услуг и доступность цен сделали страну привлекательным направлением для путешествий. Также особо подчеркнута гостеприимность и искренность местных жителей.