“O‘zgidromet” xabar berishicha, 28-fevraldan boshlab mamlakatimiz hududiga sovuq havo oqimlari kirib kelmoqda. Shu sababli Toshkentda shamol deyarli esmayapti va havo almashinuvi susaygan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, kechasi havo harorati +3…+5 daraja, kunduzi esa +11…+15 daraja atrofida bo‘lmoqda. Kun va tun haroratlari o‘rtasidagi keskin farq ertalab tuman paydo bo‘lishiga va harorat inversiyasi yuzaga kelishiga olib kelmoqda.
Bu holatda salqin havo pastki qavatlarda to‘planib qoladi, yuqori qatlamlarda esa iliq havo saqlanadi. Natijada havo aylanishi sekinlashadi.
Bunday meteorologik holat sababli yerga yaqin qismda havo almashinuvi deyarli to‘xtab qolmoqda. Shu tufayli ifloslantiruvchi moddalar, xususan, mayda zarrachalar (PM2.5 va PM10), shahar ustida to‘planib, havoning ifloslanishiga sabab bo‘lmoqda.
Shunga qaramay, ijobiy xabarlar ham bor. Sinoptiklar ertadan boshlab yog‘ingarchilik bo‘lishini kutishmoqda.
Yog‘ingarchilik havodagi chang va zararli zarrachalarni yuvib tushirishi va havo sifatini yaxshilashi mumkin.

В Ташкенте из-за понижения температуры воздуха ухудшилось качество атмосферы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации «Узгидромета», с 28 февраля на территорию нашей страны поступают холодные воздушные потоки. По этой причине в Ташкенте ветер практически не дует, и обмен воздуха замедлился.
По словам специалистов, ночью температура воздуха составляет +3…+5 градусов, а днем — около +11…+15 градусов. Резкая разница между дневными и ночными температурами приводит к появлению тумана утром и возникновению температурной инверсии.
В такой ситуации холодный воздух скапливается в нижних слоях, а теплый воздух сохраняется в верхних слоях. В результате циркуляция воздуха замедляется.
Из-за таких метеорологических условий обмен воздуха вблизи земли практически прекращается. Поэтому загрязняющие вещества, в частности мелкие частицы (PM2.5 и PM10), накапливаются над городом, вызывая загрязнение воздуха.