O‘zbekiston musulmonlari idorasi va bir qator turoperatorlar tomonidan tashkil etilayotgan Umra ziyoratlari vaqtincha to‘xtatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Yaqin Sharq hududidagi murakkab siyosiy va harbiy vaziyat, shuningdek, havo hududidagi cheklovlar sabab qabul qilingan. Mazkur holat mintaqadagi xavfsizlikka jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Xususan, 2026-yil 2-mart kuni amalga oshirilishi rejalashtirilgan Toshkent — Jidda aviaqatnovi ham noma’lum muddatga kechiktirildi. Ziyoratchilardan yuzaga kelgan vaziyatni to‘g‘ri tushunishlari so‘ralmoqda.
Parvozlarning qayta tiklanishi bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar keyinchalik e’lon qilinadi. Mazkur cheklov fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash maqsadida joriy etilgan.

Паломничества Умра временно приостановлены
Паломничества Умра, организуемые Управлением мусульман Узбекистана и рядом туроператоров, временно приостановлены. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято из-за сложной политической и военной ситуации в регионе Ближнего Востока, а также ограничений в воздушном пространстве. Данная ситуация серьезно влияет на безопасность в регионе.
В частности, авиарейс Ташкент — Джидда, запланированный на 2 марта 2026 года, также отложен на неопределенный срок. Паломников просят правильно понять возникшую ситуацию.
Дополнительная информация о возобновлении полетов будет объявлена позже. Эти ограничения введены с целью обеспечения безопасности граждан.
После стабилизации ситуации планируется возобновление паломничеств Умра. Гражданам рекомендуется следить за всеми новостями через официальные источники.