Yaqin Sharqdagi vaziyat sabab umra safarlari to‘xtatildi
Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashuvi va havo bo‘shlig‘ida joriy etilgan cheklovlar sababli bir qator aviareyslar to‘xtatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston musulmonlari idorasi va turoperatorlar tomonidan tashkil etilayotgan umra safarlari ham vaqtincha to‘xtatildi. Ushbu cheklovlar hududdagi siyosiy va harbiy holatning havo hududi xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatishi bilan bog‘liq.
Ayniqsa, 2026-yil 2-martga belgilangan Toshkent — Jidda aviaqatnovi noma’lum muddatga qoldirildi. Ziyoratchilardan ushbu vaziyatni to‘g‘ri tushunishlari so‘ralmoqda.
Parvozlarning qayta tiklanishi haqida qo‘shimcha ma’lumot berilishi kutilmoqda. Ushbu chora fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash maqsadida qabul qilingan.

Из-за обострения ситуации на Ближнем Востоке и введённых ограничений в воздушном пространстве ряд авиарейсов был приостановлен. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим, организуемые Советом мусульман Узбекистана и туроператорами умра-поездки также временно приостановлены. Эти ограничения связаны с влиянием политической и военной обстановки в регионе на безопасность воздушного пространства.
В частности, авиарейс Ташкент — Джидда, запланированный на 2 марта 2026 года, отложен на неопределённый срок. Паломников просят правильно понять эту ситуацию.
О дополнительной информации о возобновлении полётов будет сообщено дополнительно. Эта мера принята с целью обеспечения безопасности граждан.