Toshkent shahri va viloyatida havo harorati pasayishi natijasida atmosferaning holati yomonlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"O‘zgidromet" tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, 28 fevraldan boshlab mamlakat hududiga sovuq havo oqimi kirib kelishi sababli poytaxt atrofida shamol deyarli sezilmayapti. Mutaxassislar kechasi +3...+5 daraja, kunduzi esa +11...+15 daraja atrofidagi keskin harorat farqi ertalabki tuman va harorat inversiyasiga olib kelayotganini ta’kidlashmoqda.
Bu holatda salqin havo yerga yaqin qatlamda "qotib" qoladi, yuqori qatlamda esa iliq havo saqlanadi va havo aylanishi susayadi. Shu meteorologik vaziyat tufayli yerga yaqin qatlamda havo almashinuvi sekinlashmoqda.
Natijada ifloslantiruvchi moddalar tez tarqalmay, shahar ustida to‘planib qolmoqda. Shuning uchun Toshkent shahri va viloyati havosida mayda zarrachalar — PM2.5 va PM10 miqdori oshib bormoqda.
Yaxshi xabar shundaki, sinoptiklar ertadan boshlab yog‘ingarchilik kutilayotganini aytmoqda. Bu esa havodagi chang va mayda zarrachalarni yuvib tushirib, havo sifatini yaxshilashi mumkin.

В Ташкенте холодный воздушный поток ухудшает качество воздуха
В городе Ташкент и области из-за понижения температуры воздуха ухудшается состояние атмосферы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным организации "Узгидромет", с 28 февраля в страну поступает холодный воздушный поток, из-за чего ветер в окрестностях столицы практически не ощущается. Специалисты отмечают, что резкая разница температур ночью +3...+5 градусов, а днем +11...+15 градусов приводит к утреннему туману и температурной инверсии.
В такой ситуации холодный воздух "застревает" в нижнем слое, в то время как в верхних слоях сохраняется тёплый воздух, и циркуляция воздуха ослабевает. Из-за этой метеорологической ситуации обмен воздуха вблизи земли замедляется.
В результате загрязняющие вещества не рассеиваются быстро и накапливаются над городом. Поэтому в воздухе города Ташкента и области увеличивается количество мелких частиц — PM2.5 и PM10.
Хорошая новость в том, что синоптики сообщают о предстоящих осадках с завтрашнего дня. Это может смыть пыль и мелкие частицы из воздуха и улучшить его качество.