Prezident Mirziyoyev "Yangi O‘zbekiston" massivini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatining Jarqo‘rg‘on tumanida qurilayotgan "Yangi O‘zbekiston" massivini borib ko‘rdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha mamlakatimizda aholiga munosib yashash sharoitlarini yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda. 2021 yil 12 oktyabrdagi farmonga binoan, "Yangi O‘zbekiston" massivlari qurilishi va hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari belgilangan.
Jarqo‘rg‘onda zamonaviy shaharsozlik talablari asosida 50 gektar maydonda 116 ta ko‘p qavatli uy qurilishi rejalashtirilgan. Hozirda poliklinika, 180 o‘rinli bog‘cha, 330 o‘rinli maktab va mahalla binosi foydalanishga topshirildi.
68 ta uydagi 1,5 mingta xonadonga aholi ko‘chib kirdi. Shuningdek, axborot texnologiyalari va ingliz tili o‘quv markazi ish boshlagan, 7 ta mikromarkaz va 5 ta savdo va maishiy xizmat obyekti qurilgan.
Ichimlik suvi, issiqlik tarmoqlari va gaz quvurlari tortilib, transformatorlar o‘rnatilgan. Yashil maydonlar va saksovul ekish ishlari ham amalga oshirilgan.
Kelgusida yana 50 ga yaqin uy qurilishi ko‘zda tutilgan. Joriy yilda 14 ta ko‘p qavatli uy-joy, yangi yo‘llar va istirohat bog‘i qurilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari massivdagi 66-maktabda yaratilgan shart-sharoitlar, nogironligi bo‘lgan bolalar uchun tashkil etilgan imkoniyatlar bilan tanishdi. Maktabda 500 dan ziyod o‘quvchi ta’lim olmoqda, maxsus mutaxassislar faoliyat yuritmoqda.
Prezidentimiz sun’iy intellekt va raqamlashtirishning yoshlar hayotidagi ahamiyatiga e’tibor qaratdi.

Президент Мирзиёев ознакомился с массивом "Новый Узбекистан"
Президент Шавкат Мирзиёев посетил строящийся в Джаркурганском районе Сурхандарьинской области массив "Новый Узбекистан". Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект реализуется с целью создания достойных условий жизни для населения нашей страны. Согласно указу от 12 октября 2021 года, определены меры по строительству массивов "Новый Узбекистан" и социально-экономическому развитию территорий.
В Джаркургане на площади 50 гектаров запланировано строительство 116 многоэтажных домов на основе современных требований градостроительства. В настоящее время введены в эксплуатацию поликлиника, детский сад на 180 мест, школа на 330 мест и здание махалли.
В 68 домах проживают 1,5 тысячи семей. Также начал работу центр обучения информационным технологиям и английскому языку, построены 7 микромаркетов и 5 объектов торговли и бытового обслуживания.
Проведены водоснабжение, тепловые сети и газопроводы, установлены трансформаторы. Выполнены работы по озеленению и посадке саксовула.
В дальнейшем планируется строительство еще около 50 домов. В текущем году запланировано строительство 14 многоэтажных жилых домов, новых дорог и парка отдыха.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в 66-й школе массива, и возможностями, организованными для детей с ограниченными возможностями. В школе обучаются более 500 учеников, работают специальные специалисты.