O‘zbekiston umra ziyoratchilarini qaytarish uchun maxsus reyslar yo‘lga qo‘yiladi
O‘zbekiston fuqarolarining umra ziyoratidan vatanga qaytarilishi uchun maxsus parvozlar tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Uzbekistan Airways matbuot xizmati rasmiy xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, O‘zbekiston aviatsiya rasmiylari barcha aviakompaniyalarga ziyoratchilarni Saudiya Arabistoniga olib borishni vaqtincha to‘xtatish haqida ko‘rsatma bergan.
Bu cheklov Uzbekistan Airways’ning Jidda va Toshkent o‘rtasidagi parvozlariga ham tegishli. Aviakompaniya bildirishicha, 2026 yil 2 martdan boshlab, umra dasturi doirasida Saudiya Arabistoniga borgani O‘zbekiston fuqarolarini qaytarish uchun Jidda — Toshkent yo‘nalishida repatriatsiya reyslari yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu parvozlar ziyoratchilarni xavfsiz ravishda vatanga qaytarishga qaratilgan. Reyslar jadvali va qo‘shimcha ma’lumotlar aviakompaniya tomonidan keyinchalik e’lon qilinadi.

В Узбекистане будут организованы специальные рейсы для возвращения паломников из Умры
Для возвращения граждан Узбекистана из умры на родину будут организованы специальные рейсы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально заявила пресс-служба Uzbekistan Airways. Сообщается, что авиационные власти Узбекистана дали указание всем авиакомпаниям временно приостановить перевозку паломников в Саудовскую Аравию.
Это ограничение также касается рейсов Uzbekistan Airways между Джиддой и Ташкентом. Как сообщает авиакомпания, с 2 марта 2026 года в рамках программы умры будут организованы репатриационные рейсы по маршруту Джидда — Ташкент для возвращения граждан Узбекистана, находящихся в Саудовской Аравии.
Эти рейсы направлены на безопасное возвращение паломников на родину. Расписание рейсов и дополнительная информация будут объявлены авиакомпанией позднее.