O‘zbekiston fuqarolariga Yaqin Sharqqa safarni kechiktirish tavsiya etildi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi fuqarolarga Yaqin Sharq yo‘nalishidagi ziyorat, tijorat, dam olish va boshqa xorijiy safarlarni vaqtincha kechiktirishni tavsiya etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tavsiya mintaqadagi keskinlikning kuchayishi va ayrim davlatlar tomonidan havo hududiga qo‘yilgan vaqtinchalik cheklovlar sababli berildi. Ushbu cheklovlar xalqaro aviaqatnovlarda o‘zgarishlar, reyslarning bekor qilinishi yoki kechikishi, tranzit yo‘nalishlarning yopilishi kabi tashkiliy qiyinchiliklarni keltirib chiqarishi mumkin.
Vazirlik fuqarolarga xavfsizlikni ta’minlash va qonuniy manfaatlarini himoya qilish maqsadida Yaqin Sharq yo‘nalishidagi safarlarni vaziyat barqarorlashgunga qadar kechiktirishni maslahat bermoqda. Shuningdek, chet elda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolariga ehtiyotkor bo‘lish, gavjum joylardan saqlanish, mahalliy qonun-qoidalarga qat’iy rioya qilish hamda O‘zbekistonning diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari bilan doimiy aloqada bo‘lish tavsiya qilinmoqda.

Гражданам Узбекистана рекомендовано отложить поездку на Ближний Восток
Министерство иностранных дел Узбекистана рекомендовало гражданам временно отложить паломнические, коммерческие, туристические и другие зарубежные поездки в направлении Ближнего Востока. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта рекомендация связана с обострением напряжённости в регионе и временными ограничениями на воздушное пространство, введёнными некоторыми государствами. Эти ограничения могут привести к организационным трудностям, таким как изменения в международных авиарейсах, отмены или задержки рейсов, закрытие транзитных маршрутов.
Министерство советует гражданам отложить поездки на Ближний Восток до стабилизации ситуации с целью обеспечения безопасности и защиты законных интересов. Также гражданам Узбекистана, находящимся за рубежом, рекомендуется проявлять осторожность, избегать многолюдных мест, строго соблюдать местные законы и поддерживать постоянную связь с дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Узбекистана.
Кроме того, гражданам, планирующим поездки за границу, следует регулярно отслеживать новости, публикуемые в официальных источниках. Источник: One.uz.