Olimpiada g'oliblariga katta pul mukofotlari beriladi
O'zbekistonda ilm yo'lida yurgan yoshlar uchun yangi rag'bat tizimi jamoatchilik e'tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2026 yil 24 fevral kuni yoshlar bilan o'tkazgan ochiq muloqotda maktab o'quvchisi Daler Rahimovning Xalqaro kimyo olimpiadasidagi g'alabasi uchun 1 milliard so'mdan ortiq mukofot olganini ta'kidladi. Ushbu uchrashuv Ko'ksaroy qarorgohida keng qamrovli tarzda tashkil etildi.
Bu yangilik ko'pchilikni hayratga solgan bo'lsa-da, tasodifiy emas. 2024 yilda qabul qilingan qarorga binoan, nufuzli xalqaro fan olimpiadalarida yuqori natija ko'rsatgan o'quvchilar katta miqdorda pul mukofotlari bilan taqdirlanadi.
Ushbu tizim matematika, kimyo, biologiya, fizika va informatika olimpiadalarida yuqori natijalar ko'rsatgan yoshlarni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan. Qarorga ko'ra, oltin medal sohiblari 2500 BHM, kumush medal sohiblari 1500 BHM, bronza medal sohiblariga esa 1000 BHM miqdorida mukofot puli olishadi.
Hozirda BHM 412 000 so'm etib belgilangan, shuning uchun oltin medal uchun mukofot 1 milliard 30 million so'mni tashkil etadi. Bu tizim nafaqat o'quvchilar, balki ularni tayyorlagan ustozlar va terma jamoa rahbarlarini ham rag'batlantiradi.
Bu yangilik bir o'quvchining shaxsiy muvaffaqiyatidan ko'ra kengroq ma'noga ega. Ilm qilgan va xalqaro maydonda O'zbekiston sharafini munosib himoya qilgan yoshlar uchun katta imkoniyatlar ochilmoqda.
Olimpiada g'olibligi nafaqat obro', balki moddiy rag'bat ham ekanligi ayon. Bu esa ko'plab iqtidorli o'g'il-qizlarni yangi zafarlar sari ilhomlantirishi aniq.

Победителям олимпиады будут вручены крупные денежные премии
В Узбекистане новая система поощрений для молодых людей, идущих по пути науки, привлекла внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев 24 февраля 2026 года во время открытого диалога с молодежью отметил, что школьник Далер Рахимов получил более 1 миллиарда сумов в качестве награды за победу на Международной олимпиаде по химии. Эта встреча была широко организована в резиденции Коксарой.
Хотя эта новость удивила многих, она не случайна. Согласно решению, принятому в 2024 году, ученики, показавшие высокие результаты на престижных международных научных олимпиадах, будут награждены крупными денежными премиями.
Эта система направлена на поддержку молодых людей, добившихся высоких результатов на олимпиадах по математике, химии, биологии, физике и информатике. Согласно решению, обладатели золотой медали получают 2500 БВМ, серебряной — 1500 БВМ, бронзовой — 1000 БВМ в виде денежного вознаграждения.
В настоящее время БВМ установлен в размере 412 000 сумов, поэтому премия за золотую медаль составляет 1 миллиард 30 миллионов сумов. Эта система стимулирует не только учеников, но и их учителей, а также руководителей сборных команд.
Эта новость имеет более широкий смысл, чем просто личный успех одного ученика. Для молодых людей, которые занимаются наукой и достойно защищают честь Узбекистана на международной арене, открываются большие возможности.
Победа на олимпиаде — это не только престиж, но и материальное поощрение. Это, без сомнения, вдохновит многих талантливых мальчиков и девочек на новые победы.