O‘zbekiston blogerlik daromadlarini soliq nazoratiga oladi
O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi vakillari Moskva shahrida Rossiya Federal soliq xizmati tajribasini o‘rganmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu jarayon blogerlar va internet orqali daromad topayotgan shaxslar faoliyatini samarali soliq nazoratiga olish maqsadida amalga oshirilmoqda. 2025-yilda O‘zbekiston iqtisodiyotida muhim o‘zgarish yuz berdi: blogerlarning reklama daromadi ilk bor Yalpi ichki mahsulot tarkibiga kiritildi.
Bu yangilik blogerlik faoliyatining iqtisodiyotda sezilarli o‘rin egallayotganini ko‘rsatadi. Blogerlik daromadlari 760,2 milliard so‘mni tashkil etdi, bu taxminan 62 million AQSh dollariga teng.
Ushbu raqamlar blogerlikni endilikda ijtimoiy tarmoqlardagi faollikdan tashqari, real iqtisodiy segmentga aylanganini anglatadi. Kelajakda bu sohani to‘liq shaffoflashtirish, rasmiylashtirish va soliq tizimi bilan integratsiya qilish rejalashtirilgan.

Узбекистан будет контролировать налогообложение доходов блогеров
Представители Налогового комитета Узбекистана изучают опыт Федеральной налоговой службы России в Москве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс осуществляется с целью эффективного налогового контроля деятельности блогеров и лиц, получающих доход через интернет. В 2025 году в экономике Узбекистана произошли важные изменения: доходы блогеров от рекламы впервые были включены в состав валового внутреннего продукта.
Это нововведение показывает, что деятельность блогеров занимает значительное место в экономике. Доходы от блогерства составили 760,2 миллиарда сумов, что примерно соответствует 62 миллионам долларов США.
Эти цифры означают, что блогерство теперь стало не только активностью в социальных сетях, но и реальным экономическим сегментом. В будущем планируется полностью прозрачно оформить эту сферу, интегрировать её в налоговую систему и официально регламентировать.