Qatar havo hududi yopilishi tufayli 48 o‘zbekistonlik Doha aeroportida qoldi
Qatar havo hududining vaqtincha yopilishi sababli Toshkentga qaytishi kerak bo‘lgan 48 nafar O‘zbekiston fuqarosi Doha aeroportida qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va Dohadagi elchixona vaziyatni nazoratga oldi va tezkor choralar ko‘rdi. Ba’zi aviakompaniyalar yo‘lovchilarni zudlik bilan mehmonxonalarga joylashtira olmaganligi sababli, elchixona xodimlari muzokaralar o‘tkazib, fuqarolarni vaqtinchalik mehmonxonalarga joylashtirishga erishdi.
Qatar havo hududi ochilgach, parvozlar tiklanishi bilan o‘zbekistonliklar xavfsiz ravishda Vatanga qaytadi. Elchixona vaziyatni doimiy nazoratda saqlamoqda.
Qatarda bo‘lib turgan 600 ga yaqin O‘zbekiston fuqarosi orasida hech qanday jabrlanganlar yo‘qligi ma’lum qilindi. O‘zbekiston fuqarolaridan vahimaga berilmaslik, faqat rasmiy axborotga ishonish va xavfsizlik qoidalariga rioya qilish so‘raldi.

Из-за закрытия воздушного пространства Катара 48 граждан Узбекистана остались в аэропорту Дохи
Из-за временного закрытия воздушного пространства Катара 48 граждан Узбекистана, которые должны были вернуться в Ташкент, остались в аэропорту Дохи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министерство иностранных дел Узбекистана и посольство в Дохе взяли ситуацию под контроль и приняли оперативные меры. Поскольку некоторые авиакомпании не смогли оперативно разместить пассажиров в гостиницах, сотрудники посольства провели переговоры и добились временного размещения граждан в отелях.
После открытия воздушного пространства Катара и возобновления рейсов узбекистанцы безопасно вернутся на Родину. Посольство продолжает держать ситуацию под постоянным контролем.
Сообщается, что среди около 600 граждан Узбекистана, находящихся в Катаре, нет пострадавших. Гражданам Узбекистана рекомендуется не поддаваться панике, доверять только официальной информации и соблюдать правила безопасности.