Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida tabiiy gaz uchun belgilangan bazaviy me’yor 2026-yil 15-martgacha uzaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Energetika vazirligi ma’lum qildi. "O‘zgidromet"ning prognozlariga ko‘ra, mart oyining dastlabki yarmida ushbu hududlarda havo harorati past bo‘lishi kutilmoqda.
Shu sababli, aholini qo‘llab-quvvatlash maqsadida tegishli qaror qabul qilindi. Prezident topshirig‘i asosida Vazirlar Mahkamasi isitish mavsumi uchun belgilangan 500 kub metrlik bazaviy me’yorni aynan Qoraqalpog‘iston va Xorazm uchun uzaytirishga qaror qildi.
Ushbu me’yor mazkur hududlar uchun 2026-yil 15-martgacha amal qiladi. Bu qaror aholini sovuq mavsumda qo‘llab-quvvatlash va ularning energiya ta’minotini yaxshilashga qaratilgan.
Shu tariqa, hudud aholisi gaz ta’minoti bo‘yicha muammolarga duch kelmasligi uchun zarur choralar ko‘rilmoqda.

В Каракалпакстане и Хорезме продлен норматив потребления газа
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области базовый норматив потребления природного газа продлен до 15 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство энергетики. Согласно прогнозам "Узгидромета", в первой половине марта в этих регионах ожидается понижение температуры воздуха.
По этой причине, с целью поддержки населения, было принято соответствующее решение. По поручению Президента Кабинет Министров решил продлить базовый норматив в 500 кубометров, установленный на отопительный сезон, именно для Каракалпакстана и Хорезма.
Этот норматив будет действовать в указанных регионах до 15 марта 2026 года. Данное решение направлено на поддержку населения в холодный период и улучшение их энергоснабжения.
Таким образом, принимаются необходимые меры, чтобы жители региона не сталкивались с проблемами в обеспечении газом.